Choroby i leczenie
20 sierpnia 2018

Leczenie kanałowe – najczęściej zadawane pytania

Wiele osób zna pojęcia kanałowego leczenia zębów, ale nie do końca wie na czym ono polega. Warto więc poznać najczęstsze pytania i oczywiście odpowiedzi na nie, które pomogą w zrozumieniu, na czym polega cały ten proces.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Metoda ta stosowana jest w przypadku próchnicy powikłanej:
– zapaleniem,
– martwicą,
– zgorzelą (rozpadem) miazgi zębowej.

Jest ona zazwyczaj ostatnią szansą na wyleczenie i uratowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z komory oraz kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej albo martwej miazgi. W jej trakcie dokonuje się także mechanicznego poszerzenia, a także odkażenia kanałów i szczelnego wypełnienia ich specjalnymi materiałami. Wszystkie te działania wymagają oczywiście specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia lekarza, ale też niezbędnego sprzętu. W ostatnich latach nowością stało się kanałowe leczenie pod mikroskopem. Ten ostatni pozwala bowiem na wielokrotne powiększenie obrazu wnętrza leczonego zęba. Dzięki nowoczesnemu mikroskopowi lekarz widzi więc dokładnie całą komorę zęba, a także
uchodzące do niej kanały korzeniowe, co pozwala na jeszcze dokładniejszą pracę i minimalizuje ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Kanałowe leczenie pod mikroskopem sprawdza się najlepiej w przypadku:

1. Nietypowej anatomii zęba (zakrzywionych korzeni czy wąskich kanałów).
2. Perforacji ściany zęba.
3. Problemów z odnalezieniem dodatkowych kanałów.

Warto jednak wiedzieć, że w odczuciu pacjenta, wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym nie różni się niczym od leczenia standardowego. Wygląda to bowiem tak, że mikroskop znajduje się na wysięgniku, nad jego głową. Identycznie jak przy zwykłym leczeniu kanałowym jest tutaj także znieczulenie. Innym narzędziem, które może znacznie poprawić wyniki leczenia kanałowego, jest nowoczesna trójwymiarowa diagnostyka obrazowa, czyli tomografia wiązki stożkowej CBCT. Pozwala ona na zrobienie zdjęć, które dają lekarzowi szansę na obejrzenie leczonego zęby w projekcji 3D – i to pod każdym kątem. Daje to większą pewność tego, czy wybrane metody leczenia będą udane oraz skuteczne, co nie zawsze jest widoczne na płaskich obrazach RTG.

Jakie są najczęstsze pytania dotyczące leczenia kanałowego?

Wśród pacjentów, którzy przygotowują się do takiego leczenia, najczęstsze problemy to te dotyczące tego:

1. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Choć jest to procedura dość inwazyjna, to współczesny rozwój stomatologii pozwala na to, by zapewnić pacjentom bezbolesny przebieg leczenia. Jest to możliwe dzięki bezpiecznym oraz bardzo skutecznym środkom znieczulającym. Pacjentowi podaje się je w formie
delikatnego zastrzyku, który działa szybko, z zadowalającym efektem. Takie znieczulenie jest szczególnie ważne w endodoncji zębów
bolesnych samoistnie albo zawierających chorą, ale nadal żywą miazgę.

2. Jak długo trwa leczenie kanałowe?

W wielu przypadkach technika pozwala na to, by leczenie kanałowe można było zakończyć już na jednej wizycie. Jednak czas ten zależny jest od:
– rodzaju leczonego zęba,
– jego budowy,
– liczby korzeni,
– stanu kości sąsiadującej z wierzchołkiem korzeni zębów.
I tak na przykład wyleczenie zęba z trzema korzeniami trwa od 1 do 3 godzin i odbywa się wtedy na kilku wizytach. Trzeba mieć na uwadze to, że okres trwania leczenia wydłuża się jeżeli bakterie (i toksyny) doprowadziły do uszkodzenia kości w okolicy wierzchołka korzenia. Bardzo często jednak nawet „zęby z ropą” można wyleczyć w trakcie dwóch wizyt u specjalisty.

3. Jak w skrócie wygląda takie leczenie?

Najpierw z kanałów i komory zęba usuwa się zainfekowaną albo martwą miazgę. W tym samym czasie dokonuje się poszerzenia oraz odkażenia kanałów (kiedy są one wypełnione martwą zakażoną miazgę trzeba je wyjałowić). Następnie wypełnia się je specjalnym materiałem. Niekiedy na taki ząb nakłada się opatrunek tymczasowy i dopiero w kolejnych etapach leczenia ząb wypełnia się na stałe albo nakłada na niego koronę.

4. Czy ząb po endodoncji nie złamie się?

Poddawany takim zabiegom ząb ma dość zniszczoną część naddziąsłową, niekiedy pozostaje jedynie jego korzeń. Stąd też, by zapobiec pękaniu ścian zęba, stomatolog często proponuje wykonanie protetycznej odbudowy, to znaczy wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Dzięki temu ząb będzie odbudowany i w pełni funkcjonalny.

5. Czy martwy ząb zmienia swój kolor?

Tak, zmienia. Po jakimś czasie zaczyna on ciemnieć, co jest wynikiem przebarwień wewnętrznych i zewnętrznych. Te ostatnie są zaś wynikiem działania preparatów wypełniających kanał oraz koronę zęba.

6. Czy lepszym rozwiązaniem od leczenia kanałowego nie będzie usunięcie chorego zęba?

Pod uwagę trzeba wziąć tutaj to, że usunięcie zęba (i brak szybkiego uzupełnienia jego braku) może szybko spowodować pochylenie się pozostałych zębów. Następstwem takiego stanu rzeczy może być: problem z żuciem pokarmów, rozchwianie albo starcie innych zębów, a nawet przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych. Pojawić się mogą także kłopoty z odkładaniem się płytki nazębnej, a to prowadzić może do próchnicy oraz chorób dziąseł.
Jak więc widać, lepiej jest poddać się leczeniu kanałowemu, ponieważ ono i ewentualna korona będą zdecydowanie tańsze, niż np. wykonanie protezy czy zastosowanie implantów.

POmoc merytoryczna – Allecoudent – http://www.allecoudent.pl/oferta/endodoncja-poznan

5/5 - (1 vote)