Artykuł sponsorowany

Rodzaje protez zębowych

Rodzaje protez zębowych
Współczesna protetyka zębowa oferuje pacjentom szeroki wybór różnego rodzaju protez, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem mocowania. Według najbardziej ogólnego podziału możemy wyróżnić protezy zębowe stałe oraz protezy zębowe ruchome. O tym jaki rodzaj protezy będzie najlepszy w danym przypadku decyduje lekarz stomatolog na podstawie liczby własnych zębów pacjenta oraz ilości pieniędzy, jakie jest on w stanie przeznaczyć na odbudowę uzębienia.

Znaczenie odbudowy uzębienia

Zanim dokładnie omówimy poszczególne rodzaje protez zębowych, warto jest najpierw odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna.
O wytłumaczenie znaczenia odbudowy zębów poprosiliśmy naszego rozmówcę, stomatologa z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu, który odpowiedział nam, że: Odbudowa nawet pojedynczych braków zębów jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim, dlatego że brak zębów może powodować problemy z przeżuwaniem pokarmu. Poza tym powstające luki w uzębieniu mają wpływ na stopniowe przesuwanie się sąsiadujących zębów oraz mogą powodować powstawanie chorób dziąseł, przyzębia oraz procesów zanikowych kości, czyli tzw. atrofii. Z tego względu wszystkim pacjentom, którzy utracili swoje naturalne zęby, zalecamy zawsze ich jak najszybszą odbudowę, poprzez zastosowanie protez zębowych stałych lub ruchomych.

Protezy zębowe stałe

Do protez zębowych stałych zaliczamy między innymi takie uzupełnienia protetyczne, jak implanty zębowe, mosty protetyczne, ale także wkłady koronowe czy licówki. Najlepszą metodą odbudowy uzębienia są oczywiście wykonane z tytanu implanty stomatologiczne. Ich największa zaleta polega na tym, że jest to jedyna metoda odbudowy uzębienia, która polega na zastąpieniu nie korony, a korzenia utraconego zęba, dzięki czemu pozwala na idealne odwzorowanie nie tylko estetyki utraconego zęba, ale także jego funkcjonalności. Implanty są stosowane nie tylko do odbudowy pojedynczych zębów, ale także w celu zdobycia punktu osadzenia dla innych rodzajów protez stałych i ruchomych. Drugim popularnym rodzajem stałych protez zębowych są mosty protetyczne, które stosuje się do uzupełnienia ewentualnych luk w łuku zębowym. Z technicznego punktu widzenia, mosty składają się z kilku połączonych ze sobą koron protetycznych, który przymocowuje się do naturalnych zębów pacjenta lub do wszczepionych wcześniej implantów.

Protezy zębowe ruchome

Do tej grupy protez zębowych zaliczamy protezy częściowe i całkowite. Protezy całkowite zazwyczaj wykonuje się z akrylu. Za ich pomocą możliwe jest zastąpienie całych łuków zębowych. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy protezach dolnych, w celu zapewnienia protezie dobrej stabilności, konieczne jest wszczepienie dwóch implantów zębowych, na których proteza będzie mogła się trzymać i nie będzie się ruszała. Z kolei protezy częściowe, jak sama nazwa wskazuje, zastępują jedynie część łuku zębowego. Protezy częściowe dzielimy na protezy szkieletowe i osiadające. Różnice polegają na sposobie ich mocowania. Protezy szkieletowe są oparte na naturalnych zębach pacjentów, dzięki czemu są znacznie stabilniejsze i wygodne, natomiast protezy osiadające mają oparcie bezpośrednio na błonie śluzowej, przez co ich stosowanie może grozić powstawaniem chorób dziąseł.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy