Nowoczesne technologie
25 lipca 2018

Nowoczesna protetyka 3D – korony, mosty zębowe i licówki projektowane cyfrowo

Z biegiem czasu, stan naszego uzębienia ulega zmianie. Pojawiają się miejsca zapalne oraz ubytki. Każdy ubytek w zębie z czasem prowadzi do dysfunkcji. Ubytek większej części zęba lub jego całości może powodować szereg powikłań i zmian w funkcjonowaniu naszej jamy ustnej.

 

Na myśl o uzupełnieniu protetycznym wiele osób wyobraża sobie kilka długich wizyt u stomatologa. Tak jednak było do niedawna. Obecnie w ofercie wielu gabinetów stomatologicznych wykorzystuje się nowoczesną protetykę zębową 3D. To wszystko stało się możliwe dzięki technologii CEREC, która pozwoliła znacząco skrócić czas wizyt oraz poprawić jakość oferowanych usług.
Protetyka stomatologiczna ma na celu odtworzenie utraconych wcześniej funkcji jamy zębowej. Podczas zabiegów protetycznych, wykorzystuje się naturalne zęby pacjenta lub wszczepy implantów.

Korony zębowe

Korona zębowa jest to stałe uzupełnienie protetyczne, którego celem jest zniwelowanie znacznego ubytku zębowego. Najczęściej w ofercie gabinetów stomatologicznych możemy spotkać się z koronami porcelanowymi, pełnoceramicznymi, metalowymi i cyrkonowymi. Każdy rodzaj koron zębowych ma swoje wady i zalety.

  • Korony porcelanowe i pełnoceramiczne z wyglądu do złudzenia przypominają prawdziwy ząb. Podobnie jak naturalne zęby częściowo przepuszczają światło. Ich wadą jest duża twardość, która może powodować ścieranie się przylegających zębów.
  • Korony pełnoceramiczne wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnego systemu CEREC.
  • Korony cyrkonowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i podobnie jak korony porcelanowe charakteryzują się dużą twardością.
  • Korony metalowe należą do grupy trwałych oraz tanich uzupełnień protetycznych. Ich wadą jest nienaturalny wygląd oraz możliwość powodowania uczuleń.

Mosty zębowe

Most protetyczny zaliczany jest do stałego uzupełnienia protetycznego, którego celem jest odtworzenie funkcji utraconych przez brak jednego lub kilku zębów. Most protetyczny składa się z sekcji środkowej oraz sekcji bocznych. Sekcja środkowa mostu protetycznego ma na celu zastąpienie utraconego zęba, natomiast sekcje boczne mocują cały most do naturalnych zębów lub implantów. Mosty ceramiczne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotkamy mosty pełnoceramiczne i ceramiczne.

Licówki porcelanowe

Licówki zębowe to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś co znacząco poprawi naturalny uśmiech. Licówki zębowe przypominają bardzo cieniutkie płatki, które przymocowuje się do naturalnych zębów. Grubość standardowych licówek waha się w granicy 0,5-07 mm, wykonywane są również ultra cienkie licówki o grubości poniżej 0,5 mm. Ich rolą jest poprawa kształtu i koloru naturalnych zębów. Za ich pomocą pozbędziemy się nieestetycznych szpar między zębami oraz delikatnie skorygujemy skręcenie,stłoczenie oraz nierówną krawędź zębów.

Korony mosty i licówki w czasie jednej wizyty u stomatologa

Wykorzystanie nowoczesnej techniki cyfrowej w stomatologii sprawia, że pacjenci czują się bardziej komfortowo podczas wizyty. Sam czas, jak i ilość wizyt również uległa skróceniu. Dzisiaj dzięki wykorzystaniu skanu cyfrowego, wystarczy zaledwie jedna wizyta u stomatologa, by cieszyć się nową koroną zębową, mostem protetycznym czy licówkami zębów.

Jak wykonuje się nowoczesne odbudowy protetyczne z wykorzystaniem protetyki 3D?

Pacjent, który chce uzupełnić swoje ubytki w jamie zębowej z wykorzystaniem systemu CEREC w pierwszej kolejności wykonuje cyfrowy skan uzębienia, który posłuży do zaprojektowania nowej korony, mostu lub licówki. Cyfrowy skan zębów jest niezwykle dokładny, swoją dokładnością znacząco przewyższa tradycyjny wycisk, który może się odkształcić i wymagać poprawek podczas kolejnych wizyt.
Cyfrowy skan zębów pozwala na komputerowe zaprojektowanie uzupełnienia i wycięcie go z bloczku ceramicznego. Kolejnym krokiem jest zamocowanie uzupełnienia w miejsce ubytku zęba u pacjenta.

Zalety wykorzystania systemu CEREC w protetyce 3D

  • niespotykana wcześniej dokładność uzupełnienia protetycznego,
  • brak stosowania uzupełnień tymczasowych,
  • bardzo wysoki poziom estetyki uzupełnienia,
  • brak konieczności pobierania silikonowego wycisku i nanoszenia poprawek,
  • skrócenie czasu i liczby wizyt.
4.5/5 - (2 votes)