pantomogram Nowoczesne technologie
18 czerwca 2018

Pantomogram – przebieg i zastosowanie badania

Pod pojęciem pantomogramu kryje się panoramiczne zdjęcie RTG zębów, szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Dzięki jego wykonaniu możliwe jest ocenienie stanu zdrowia wszystkich zębów oraz przyzębia. Zdjęcie pantomograficzne wykonywane jest m.in. przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego. Jak i kiedy najczęściej wykonuje się pantomogram?

Pantomogram – przebieg wykonywania zdjęcia

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu w dobrych gabinetach  stomatologicznych, takich jak np. podwarszawskie Centrum Stomatologii Ortodentis. Przed przystąpieniem do jego wykonania pacjent jest proszony o zdjęcie z okolic głowy wszystkich metalowych przedmiotów, w tym kolczyków, łańcuszków, protez zębowych oraz innych ozdób, które nosi na co dzień. Na jego ciało zostaje założona specjalna kamizelka, która ochrania pozostałe jego części przed promieniowaniem rentgenowskim, które zostanie użyte w trakcie badania. Tak przygotowany pacjent podchodzi do aparatu i staje przed nim w nieruchomej pozycji. Jego głowa zostaje umieszczona w odpowiedniej pozycji pod aparatem, a w zębach utrzymuje on specjalny uchwyt, który pozwala technikowi wykonującemu zdjęcie precyzyjnie ustawić położenie jego głowy. Zdjęcie wykonywane za pomocą pantomogramu powstaje w ok. 15% powiększeniu i jest zdjęciem warstwowym. Jego analiza należy do stomatologa, który zlecił jego wykonanie. W jakich przypadkach niezbędne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego?

Pantomogram – wskazania do wykonania zdjęcia

Zdjęcie pantomograficzne służy prześwietleniu promieniowaniem rentgenowskim zębów, szczęki, żuchwy, stawów oraz zatok. Pozwala ono na dokładną analizę struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych oraz ocenę stanu przyzębia. Przydaje się także do określania nieprawidłowości w budowie korzeni zębów oraz umiejscowienia zębów zatrzymanych, do których często należą ósemki. Dzięki pantomogramowi możliwe jest także ocenienie stopnia mineralizacji zębów oraz kierunku, w którym będą się one wyrzynały. Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są także urazy szczeki, głęboka próchnica zębów oraz choroby przyzębia. Pantomogram to także przydatne badanie, którego wykonanie jest zalecane przez usuwaniem niektórych zębów, szczególnie tych zatrzymanych w dziąśle. Zdjęcie pantomograficzne często wykonuje się także przed założeniem implantów zębów, gdyż dzięki temu badaniu możliwe jest ocenienie stanu kości. Najczęściej jednak pantomogram wykonywany jest przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

5/5 - (3 votes)