stomatologia mikroskopowa Nowoczesne technologie
1 czerwca 2021

Na czym polega nowoczesna stomatologia mikroskopowa w leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) z użyciem mikroskopu stomatologicznego, często pozwala uniknąć ostateczności w postaci ekstrakcji zęba. Czym jest endodoncja i jakie są wskazania do leczenia tą metodą? Jak odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem i jaka jest jego przewaga nad endodoncją przy zastosowaniu tradycyjnych metod? Kiedy warto zdecydować się na leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu stomatologicznego?

Czym jest leczenie kanałowe? Jakie są wskazania do leczenia tą metodą?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest konieczne, gdy dojdzie do zapalenia miazgi, będącej unerwioną i unaczynioną tkanką, wypełniającą komorę i kanały zęba. Miazga, która uległa stanowi zapalnemu, musi zostać dokładnie usunięta zarówno z komory, jak i z kanałów zęba. Zabieg endodoncji polega na bardzo dokładnym wyczyszczeniu i opracowaniu wnętrza kanałów z zainfekowanej miazgi za pomocą specjalistycznych narzędzi. Kanały są następnie osuszane i wypełniane tak zwanymi ćwiekami z gutaperki, (substancja pochodzenia naturalnego, pozyskiwana z soku drzew gutaperkowca oraz eukomii wiązowatej), która po podgrzaniu wykazuje właściwości termoplastyczne. W połączeniu z odpowiednim materiałem uszczelniającym, gutaperka jest więc doskonałym wypełniaczem kanałów, chroniąc je przed wnikaniem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów oraz bakterii.

Jak odbywa się endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności – zmieniona chorobowa miazga musi być w całości usunięta z wnętrza zęba, który trzeba następnie szczelnie wypełnić. Pozostawienie nawet śladowych ilości zainfekowanej miazgi może skutkować zakażeniem i koniecznością powtórzenia zabiegu.

Stomatologia mikroskopowa to jedna z najbardziej zaawansowanych i najdokładniejszych metod leczenia dentystycznego. Endodoncja z użyciem precyzyjnego narzędzia optycznego, umożliwia dokładne opracowanie kanałów, do których dotarcie, ze względu na skomplikowaną ich budowę, w normalnych warunkach bywa utrudnione, a często nawet niemożliwe. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego, specjalista ma możliwość łatwiejszego dotarcia do każdego kanału oraz dostrzeżenia ewentualnych zmian patologicznych.

Endodoncja z użyciem mikroskopu odbywa się niemal tak samo, jak tradycyjne leczenie kanałowe: dentysta dokładnie oczyszcza kanały ze zmienionej chorobowo miazgi i odpowiednio je uszczelnia. Leczenie kanałowe mikroskopowe umożliwia powiększenie pola zabiegowego oraz jego odpowiednie doświetlenie. Pozwala na bardziej precyzyjne opracowanie kanałów, a więc eliminuje ryzyko pozostawienia zainfekowanej miazgi we wnętrzu zęba, podnosząc znacznie skuteczność zabiegu. Leczeniu kanałowemu pod mikroskopem można poddać się między innymi w NZOZ Jolanta Sikorska-Bochińska Stomatologia w Szczecinie.

Kiedy zachodzi potrzeba użycia mikroskopu?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem w większości przypadków pozwala uratować chory ząb przed ekstrakcją. Mikroskop w endodoncji niezbędny staje się wówczas, gdy kanały wyróżniają się nietypową, pod względem anatomicznym, budową: są wąskie i kręte, a także w przypadku, gdy doszło do ich perforacji.

Precyzyjne urządzenie optyczne jest nieodzowne również wtedy, gdy dentysta nie jest w stanie zlokalizować odgałęzień kanałów. Endodoncja mikroskopowa, ze względu na wyjątkową precyzję, zalecana jest jednak w przypadku każdego leczenia kanałowego – metoda z użyciem mikroskopu niweluje ryzyko pozostawienia uszkodzonej miazgi we wnętrzu zęba, jednocześnie – w połączeniu z umiejętnościami wykwalifikowanego i doświadczonego stomatologa, daje gwarancję powodzenia zabiegu.

Rate this post