Nowoczesne technologie
22 maja 2017

Leczenie endodontyczne z zastosowaniem mikroskopu

Leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe, polega na mechanicznym usunięciu wszelkich bakterii i leczeniu stanów zapalnych w korzeniach zęba za pomocą specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. Przez długi czas było ono bardzo bolesne, długotrwałe i drogie. Czy tak jest nadal? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Leczenie kanałowe – czy są alternatywy?

Zabieg leczenia endodontycznego polega na usunięciu bakterii i martwych tkanek z miazgi zębowej oraz na wypełnieniu tych tkanek materiałami biokompatybilnymi. W celu wykonania takiego zabiegu konieczny jest specjalistyczny sprzęt, który umożliwi wielokrotne zwiększenie operowanego pola. W trakcie zabiegu konieczne jest też odseparowanie zęba od śliny, w której znajduje się ogromna ilość bakterii. Gabinet stomatologiczny powinien być więc wyposażony w mikroskop, który umożliwia zaglądanie do kanałów korzeniowych. Jest on stworzony do oceniania ich stanu, wielkości i ewentualnych przeszkód, które można napotkać podczas wykonywania zabiegu.

Bakterie, które mieszczą się w zębie, w przypadku nieleczenia z czasem przemieszczają się w jego głębsze struktury. W rezultacie dochodzi do powstania stanu zapalnego. Bardzo często nieleczona próchnica kończy się ekstrakcją zęba, czyli jego nieodwracalnym usunięciem, które często wygląda nieestetycznie i wymaga uzupełnienia implantem lub mostem protetycznym. Jednak jest ratunek dla takiego zęba – jest nim właśnie leczenie kanałowe.

Czy zabieg leczenia kanałowego jest bolesny?

Jak więc widać, jest to rozsądna inwestycja we własne zdrowie, a nawet życie, ponieważ próchnica przyczynia się do chorób serca. Współcześnie leczenie endodontyczne jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, wykonywanym najczęściej podczas jednej wizyty. Dziś jest to możliwe dzięki zaawansowanej technologii i wysokiej jakości narzędziom, które jeszcze kilkanaście lat temu jeszcze nie istniały. Bardzo często stosuje się w tym przypadku znieczulenie miejscowe, które sprawia, że zabieg jest praktycznie niewyczuwalny.

Jeżeli ząb przybiera ciemniejszą barwę, niż pozostałe zęby, jest wrażliwy na nagryzanie, widać na nim złamanie lub na dziąśle obok niego powstał pęcherzyk, należy bezzwłocznie udać się do lekarza stomatologa na wizytę, która pozwoli ocenić stan zęba. Warto wtedy zwrócić się do sprawdzonego gabinetu, np. JB Stomatologia.

5/5 - (1 vote)