implanty zebowe Stomatologia estetyczna
25 listopada 2016

Zalety odbudowy uzębienia za pomocą implantów zębowych

Implanty zębowe stanowią najdoskonalszą metodę odbudowy braków zębowych. Pozwalają bowiem nie tylko na idealne odtworzenie brakujących zębów, ale również na pełną odbudowę ich funkcjonalności. Dużą ich zaletą jest również trwałość. Raz wszczepiony implant może nam bowiem służyć nawet przez całe życie. O tym w jaki sposób jest to możliwe, dowiesz się czytając nasz artykuł.

Budowa implantu zębowego

Wszystkie zalety implantów stomatologicznych są możliwe do osiągnięcia dzięki ich niezwykłej budowie. Głównym elementem implantu jest śruba, którą wprowadza się w szczękę pacjenta i która imituje korzeń naturalnego zęba. Jest to najważniejsza różnica pomiędzy implantami a protezami zębowymi, które umożliwiają jedynie zakrycie braków w uzębieniu, a nie odbudowę funkcjonalności aparatu zębowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dr n. med. Małgorzata Kiernicka, implantolog z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie: Wszczepiony w szczękę element, nazywany także filarem, wykonany jest z materiałów, które wykazują całkowitą biozgodność z tkankami człowieka. Dzięki temu nasz organizm traktuje wszczepiony element nie jak materiał obcy, a jak swoją integralną część.

Najczęściej do wykonania implantu zębowego wykorzystuje się tytan, jego stopy lub cyrkon. Oprócz biozgodności, materiały te zapewniają bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, zachodzące w trakcie procesu żucia. Dodatkowo powierzchnia implantu jest pokrywana specjalną porowatą substancją, najczęściej plazmą tytanową lub hydroksyapatytem, które umożliwiają tkance kostnej jej obrastanie, co skutkuje zapewnieniem należytej stabilności implantu oraz zapobiega ryzyku powstawania procesu atrofii, czyli zaniku kości.

Odbudowa estetyki uśmiechu

Wszczepienie implantu zębowego jest pierwszym etapem odbudowy braku zębowego, który ma na celu zastąpienie brakującego korzenia zęba. Drugim etapem jest przymocowanie do implantu korony protetycznej, której zadaniem jest z kolei przywrócenie estetyki uśmiechu oraz funkcji żucia. W zależności od wybranej metody wszczepienia implantów, koronę przymocowuje się bezpośrednio po wykonaniu zabiegu lub dopiero po zagojeniu powstałej po nim rany i zrośnięciu się implantu z kością. W pierwszym przypadku bardzo często na początku stosuje się wykonaną z akrylu koronę tymczasową, która ma za zadanie ochronę niezagojonej rany oraz zakrycie luki między zębami. Następnie po całkowitym wgojeniu implantu wymienia się koronę tymczasową na ostateczną. Stała, docelowa korona zębowa wykonana jest najczęściej z porcelany, która gwarantuje najlepsze odwzorowanie naturalnego wyglądu odbudowanego zęba.

Najlepsza metoda odbudowy utraconych zębów

Implanty zębowe są bez wątpienia najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. Umożliwiają bowiem nie tylko przywrócenie idealnej estetyki uśmiechu, ale również funkcjonalności całego aparatu żucia. Estetyczne uzupełnienia na implantach, mocowane na stałe, w odróżnieniu od wyjmowanych protez, sprawiają wrażenie posiadania zębów własnych, doskonale wpływając na naszą samoocenę oraz komfort. Jeżeli więc zastanawiasz się, w jaki sposób odbudować utracony ząb, zdecyduj się na implanty.

5/5 - (2 votes)