Licówki zębowe Stomatologia estetyczna
25 kwietnia 2020

Zalety licówek pełnoceramicznych

Osoby, które mają nierówny kształt zębów, postrzępioną krawędź lub kolor odbiegający od naturalnego, często dążą do równego i białego uśmiechu. W tym celu mogą skorzystać z licówek zębów, poprawiających estetykę całego uśmiechu. W gabinetach i klinikach stomatologicznych można spotkać kilka rodzajów licówek. W niniejszym artykule zajmiemy się jednak licówkami pełnoceramicznymi, które są najchętniej wykorzystywane w stomatologii.

Czym są licówki zębowe i jakie są wskazania do ich zastosowania?

Licówkami zębowymi są bardzo cienkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany, które przymocowuje się do powierzchni przednich zębów, najbardziej widocznych podczas uśmiechania się. Najczęściej jest to 6 do 8 pierwszych zębów. Jednak, przed zdecydowaniem się na założenie licówek pełnoceramicznych we Wrocławiu, należy skontaktować się najpierw ze stomatologiem i indywidualnie ustalić stan uzębienia.

Wskazaniami do zastosowania licówek jest korekta kształtu zębów, trwałe i rozległe przebarwienia, zniwelowanie przerwy występującej między zębami, poprawa łuku zębowego, czy wzmocnienie i odbudowa pękniętego lub złamanego zęba. Zastosowanie licówek ceramicznych oraz pełnoceramicznych daje możliwość ukrycia różnego rodzaju niedoskonałości w wyglądzie zębów.

Bardzo ważne jest, aby zęby pacjenta przed założeniem licówek były wyleczone, a kamień zębowy usunięty. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog delikatnie szlifuje powierzchnię zębów, a następnie pobiera wycisk, na podstawie którego przygotowywane są odpowiednie licówki oraz dobierany jest także ich kolor. W niektórych klinikach stomatologicznych pacjenci mogą obejrzeć symulację komputerową z końcowym efektem, co jest niezwykłą zaletą. Druga wizyta to głównie cementowanie licówek do zębów pacjenta.

Dlaczego licówki pełnoceramiczne są tak chętnie polecane?

Licówki pełnoceramiczne to jedne z najtwardszych licówek, charakteryzujących się idealną optyką i naturalnym wyglądem. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością i transparentnością, co oznacza, że są maksymalnie zbliżone do przezierności zębów naturalnych. Do wykonania licówek pełnoceramicznych wykorzystywana jest ceramika skaleniowa, która pozwala uzyskać bardzo dobry efekt wizualny.

Ceramika to jeden z najzdrowszych materiałów dla zębów. Jest on neutralny i nie wchodzi w żadne reakcje. Cechuje się biozgodnością, czyli kompatybilnością z tkankami zęba – dodaje specjalista z kliniki Uram-Med z Wrocławia.

Licówki pełnoceramiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i ścieranie, cechują się niewielką porowatością i nasiąkliwością, przez co zachowują stabilność koloru. Co więcej, mają niską podatność na odkładanie się płytki nazębnej, a ich trwałość sięga nawet 20 lat, co oznacza, że przez bardzo długi okres czasu możemy cieszyć się wspaniałym efektem estetycznym.

Rate this post