implanty zebowe Stomatologia estetyczna
12 grudnia 2016

Zalety implantów zębowych

O implantach stomatologicznych mówi się w samych superlatywach, a z dnia na dzień zwiększa grono pacjentów zainteresowanych ich wszczepieniem. Są powszechnie uważane za najlepszą metodę uzupełnienia braków w uzębieniu – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Dlaczego? Śpieszymy z wyjaśnieniem, jakie są najważniejsze zalety implantów zębowych.

Implant jak naturalny ząb?

Jedną z największych zalet implantów stomatologicznych jest to, że pełnią dokładnie takie same funkcje jak utracone zęby. Przywracają funkcję żucia oraz zapewniają swobodę mówienia. Z powodzeniem zastępują więc naturalne uzębienie.

W parze z walorami funkcjonalnymi idą estetyczne. Zęby zbudowane na implantach są łudząco podobne do naturalnych oraz idealnie dopasowane do łuku zębowego, dlatego nie ma obawy, że ktokolwiek je zauważy. Wszystko to przekłada się na większą pewność siebie i lepsze samopoczucie pacjentów.

Dlaczego implanty są w stanie tak doskonale zastąpić utracone uzębienie? Z tego powodu, że zrastają się z kością i zapobiegają jej zanikowi.

Jak mówi nasz rozmówca, specjalista chirurgii stomatologicznej z gabinetu dentystycznego Camea Instytut Medycyny Estetycznej: Utrata nawet jednego zęba powoduje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, prowadzi do zaniku kości oraz do rozsuwania się lub pochylania pozostałych zębów. Implanty stomatologiczne przeciwdziałają temu. Równomiernie rozkładają siłę żucia na całą szczękę, a tym pozwalają na zachowanie naturalnego kształtu kości.

Implanty a ochrona zdrowych zębów

Decydując się na wszczepienie implantów, chronimy też pozostałe zęby. Implanty zębowe są jedynym rodzajem wypełnień protetycznych, przy zakładaniu których nie jest konieczne szlifowanie sąsiednich, zdrowych zębów.

Przy okazji warto dodać, że implanty są wykonane z biokompatybilnego materiału, czyli takiego, który jest przyswajany przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. W związku z tym ryzyko, że nasz organizm odrzuci implant, jest ograniczone do minimum.

Implanty a tradycyjne protezy – co lepsze?

Tradycyjne protezy odbudowują jedynie koronę utraconego zęba, natomiast implanty rekonstruują też korzeń zęba, na którym następnie mocowane są korony lub mosty protetyczne. Dzięki temu obudowy na implantach są stabilniejsze i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Implanty stomatologiczne są sprawdzoną metodą rekonstrukcji w przypadku nie tylko pojedynczych, lecz także mnogich braków w uzębieniu. Stanowią bowiem wytrzymałą podstawę pod protezę lub mosty protetyczne. Proteza osadzona na implantach nie rusza się ani tym bardziej nie uwiera pacjenta. Takiego poczucia komfortu i bezpieczeństwa nie zagwarantują nam ruchome protezy.

Implanty – opłacalna inwestycja w zdrowie

W ramach uzupełnienia należy dodać, że zabieg wszczepienia implantów jest stosunkowo drogi, co wielu uznaje za oczywistą wadę tej metody leczenia. Nie mniej nie powinniśmy zniechęcać się ceną samego zabiegu, gdyż wybór implantów stomatologicznych przyczynia się do oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Implanty najczęściej służą pacjentom przez całe życie!

5/5 - (2 votes)