protetyka stomatologiczna Choroby i leczenie, Stomatologia estetyczna
7 listopada 2016

Zakres zabiegów w ramach protetyki stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową utraconych zębów u pacjentów za pomocą specjalnych protez. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje protez: protezy stałe oraz protezy ruchome. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od tego, jak duże braki w uzębieniu trzeba odbudować, ile naturalnych zębów posiada pacjent oraz od jego możliwości finansowych.

Dlaczego obudowa uzębienia jest tak ważna?

Odbudowa utraconych zębów jest niezwykle istotna z kilku powodów. Przede wszystkim, nawet pojedyncze braki w uzębieniu w znacznym stopniu zaburzają funkcję żucia, przez co utrudniają spożywanie pokarmów. Każdy ząb jest bowiem częścią systemu, brak pojedynczego zęba może powodować ból w trakcie rozdrabniania pokarmów oraz sprzyjać powstawaniu chorób dziąseł, a także przesuwaniu się zębów sąsiadujących.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej ES Dentica w Tychach: Braki w uzębieniu to także problemy natury estetycznej, ponieważ wiążą się ze znacznym pogorszeniem naszego wyglądu. Nieodbudowywane braki zębów w dłuższej perspektywie czasu mogą także powodować zamianę kształtu szczęki. Jest to związane z procesem atrofii, tzn. zaniku kości.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam protetyka stomatologiczna oraz implantologia. Dzięki nim można odbudować każdy nawet najmniejszy ubytek zębowy i przywrócić prawidłową funkcję żucia.

Implanty zębowe

Najdoskonalszym rodzajem protez zębowych są z pewnością implanty. Jest to rodzaj protez stałych. Za ich pomocą można nie tylko zatuszować powstałe braki w uzębieniu, ale również całkowicie przywrócić naturalną funkcję żucia. Wadą implantów zębowych jest ich cena, jednak jeżeli stać nas na nieco większy wydatek, warto jest się nad taką opcją zastanowić.

Implanty zębowe to w największym skrócie wszczepione w dziąsło tytanowe śruby, na których później odbudowuje się zęby za pomocą koron protetycznych. Takie filary są idealnym odzwierciedleniem naturalnego korzenia zębowego. Dzięki użyciu do ich wykonania całkowicie biozgodnych materiałów, tkanki organizmu nie traktują ich jak ciało obce. Są bardzo trwałe i odporne na wszelkiego typu obciążenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale odbudowują funkcję żucia.

Inne protezy stałe

Do innych rodzajów stałych protez stomatologicznych zaliczamy przede wszystkim mosty protetyczne. Stosuje się je w celu odbudowy większych, tzn. składających się z kilku zębów, braków w łuku zębowym. Mosty są zbudowane z kilku połączonych ze sobą koron protetycznych, które osadza się na sąsiadujących z luką naturalnych zębach pacjenta lub na wszczepionych w tym celu implantach.

Innym rodzajem stałych protez zębowym są wkłady koronowe. Te jednak mają nieco inne zastosowanie, ponieważ za ich pomocą nie odbudowuje się całych zębów, a jedynie ich korony. Stosowane są w sytuacjach, gdy naturalny ząb pacjenta jest już zbyt zniszczony, aby można go było naprawić przy użyciu tradycyjnej plomby.

Zębowe protezy ruchome

W tej grupie wyróżniamy dwa rodzaje protez: protezy częściowe oraz całkowite.

Protezy częściowe to protezy szkieletowe oraz osiadające. Pierwsze z nich, podobnie jak mosty protetyczne, osadza się na naturalnych zębach lub na wszczepionych implantach. Protezy osiadające opierają się z kolei jedynie na błonie śluzowej.

Protezy całkowite to przede wszystkim protezy akrylowe, które stosuje się w celu uzupełnienia całych łuków zębowych. Problemem z jakim można się spotkać w przypadku tego rodzaju odbudowy zębów, może być stabilność protezy. Z górną protezą zazwyczaj nie ma problemu, jednak w przypadku protezy dolnej często dochodzi do jej przesuwania, co poważnie utrudnia funkcję żucia. Rozwiązaniem tego problemu ponownie może być wszczepienie dwóch implantów, na których będzie można ją osadzić.

5/5 - (2 votes)