Stomatologia estetyczna
12 marca 2018

Jak zakłada się implant zębowy?

Dużo osób może sobie stawiać pytanie, czym są implanty zębowe. Taki implant dentystyczny to mała śruba tytanowa włożona w szczękę albo kości szczęki.

Jego funkcją jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, jaki osoba poprzednio straciła. Implanty zębowe służą do uzupełnienia pojedynczych brakujących zębów albo używa się ich w charakterze podpory większych rekonstrukcji zagubionych zębów, np. w rezultacie wypadków. Warto mieć pojęcie, że implantacja wykonywana jest jedynie przez ekspertów o specjalności chirurgii stomatologicznej.

Kluczową zaletą kuracji implantologicznej jest poprawa komfortu życia pacjenta, który ma okazję rezygnacji z ruchomych protez, a przede wszystkie poprawia się jego wygląd. Warto jednakże mieć pojęcie, iż w sytuacji kiedy brakuje zębów polecane są na ogół dwa sposoby ich odtworzenia: uformowanie mostka lub stosowanie implantu. Mostkiem jest określane zespolenie kilku koron, z których jakkolwiek tylko pewne są przymocowane do zębów pacjenta, tworząc filary. Aby zamontować mostek nieodzowne jest uszkodzenie zdrowych zębów pacjenta, gdyż muszą one być adekwatnie do niego przystosowane. W sytuacji wstawiania implantu taki przymus nie występuje. Funkcją implantu jest imitacja korzenia zęba, który ochrania przed stratą kości w miejscu, w których straciliśmy ząb. Pierwotnie większy wydatek zamontowania implantu, w perspektywie długoterminowej jest w wyższym stopniu dochodowy i zdecydowanie lepszy dla pacjenta. Warto mieć także świadomość, iż każdy wszczepiony implant może być potem filarem dla bardziej natężonych prac protetycznych.

Trzeba również zadbać o to, ażeby dentysta, który podejmie się zabiegu na naszych zębach, powinien cechować się doświadczeniem oraz adekwatnymi kwalifikacjami do wykonywania takich obowiązków. Warto też sprawdzić, jak wygląda montaż implantów i jak wyselekcjonować stomatologa, który wykona taki zabieg fachowo. Warto mieć także świadomość, iż procedura implantacji implantów zębowych składa się z kilku etapów: implantacji, wkręcania śruby medycznej i włożenia sztucznego zęba. Po wprowadzeniu implantu stomatolog upewnia się, że jego położenie jest solidne, a następnie zszywa ranę. Po zabiegu implant nie jest dostrzegalny w jamie ustnej.

5/5 - (1 vote)