Stomatologia estetyczna
19 lipca 2017

Zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Każda osoba posiada naturalny kolor zębów, który wraz z biegiem czasu zmienia swoją barwę. Na skutek ścierania się szkliwa oraz odkładania się w zębinie barwników zęby stają się ciemniejsze, dlatego też, aby je rozjaśnić, warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów. Na wygląd szkliwa bardzo negatywnie wpływa spożywanie dużych ilości kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, a także palenie papierosów. W ten sposób na szkliwie powstają przebarwienia, z którymi żadna pasta nie potrafi sobie poradzić. Jedynym skutecznym sposobem na rozjaśnienie zębów to wizyta w gabinecie stomatologicznym, w którym można poddać się wspomnianemu powyżej zabiegowi wybielania zębów. Na jaką jednak metodę wybielania warto się zdecydować?

Wybielanie zębów przy pomocy nakładek

Jedną z metod wybielania zębów jest stosowanie specjalnych nakładek, które dobierane są indywidualnie do uzębienia każdego pacjenta. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog pobiera od pacjenta wyciski, na podstawie których wykonuje specjalne nakładki, na które nakładany jest żel wybielający. Pacjent samodzielnie w domu stosuje nakładki zgodnie z zaleceniami stomatologa. Czas trwania kuracji uzależniony jest od zabarwienia zębów, jednak zwykle wynosi od kilu do kilkunastu dni.

Wybielanie zębów przy pomocy lampy

Skutecznym i bardzo szybkim sposobem na wybielenie zębów jest metoda wykorzystująca lampę diodową. Stomatolog podczas zabiegu nakłada na zęby specjalny preparat, którego składniki uaktywniają się pod wpływem mocy oraz długości fal świetlnych emitowanych przez lampę. Wybielanie zębów przy pomocy specjalnej lampy pomaga rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów. Metoda ta należy do jednej z najbezpieczniejszych, ponieważ nie jest szkodliwa dla szkliwa. Preparat stosowany podczas tego zabiegu ma dosyć krótki kontakt z zębami, który zazwyczaj wynosi od 15 do 30 minut. W celu utrzymania efektu zabiegu przez kilka dni należy unikać pokarmów oraz napoi, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. W tym czasie nie jest również zalecane palenie papierosów.

Wybielanie zębów przy pomocy lasera

Ostatnią metodą wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest zabieg przy użyciu lasera. W trakcie zabiegu preparat wybielający aktywowany jest poprzez oddziaływanie promieniowania lasera. Stomatolog po nałożeniu na zęby żelu, a także zabezpieczeniu dziąseł naświetla zęby wiązką lasera. W trakcie trwania tej kuracji niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć oczy, zakładając specjalne okulary.

Zalecenia po zabiegu

Przez kilka dni po zabiegu konieczne jest stosowanie tzw. białej diety, co oznacza, iż w tym czasie nie należy spożywać ani pić produktów charakteryzujących się intensywnym kolorem. Przez 7 dni nie należy ponadto stosować preparatów zawierających w swoim składzie fluor. W celu utrzymania efektów warto zwykłą pastę do zębów zamienić na taką, która wykazuje właściwości wybielające. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może spowodować powstawanie na szkliwie przebarwień, których niestety nie można usunąć przy pomocy piaskowania, scallingu oraz kolejnego wybielania.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym nie jest wskazany u osób poniżej 18 roku życia, w okresie ciąży i karmienia piersią oraz przy niestabilnej cukrzycy. Z powyższych metod nie mogą również skorzystać osoby, które zmagają się z chorobami przyzębia, a także mają alergię na składniki znajdujące się w specjalnych żelach wybielających.

5/5 - (1 vote)