Stomatologia estetyczna
9 stycznia 2018

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?

Piękne i lśniące zęby? To marzenie niejednej osoby. Natura jednak nie jest dla nas aż tak hojna i często nasze zęby nie mają śnieżnobiałego odcieniu i – pomimo starannej pielęgnacji – są żółtawe. Czy jednak są szanse na to, by choć nieco poprawić naturę i wybielić zęby?

Jak wybielać zęby?

Sposobów wybielania zębów jest wiele, począwszy od wybielających past przez specjalne nakładki po wybielanie zębów kraków w gabinecie dentystycznym. Jeżeli chcesz tylko delikatnie poprawić kolor swoich zębów lub usunąć przebarwienia, które powstały świeżo – warto sięgnąć po wybielającą pastę do zębów. Są one bezpieczne do stosowania w domu. Regularne stosowanie pasty wybielającej potrafi wiele zdziałać, jeżeli przebarwienia są tylko powierzchowne. Unikaj w tym czasie picia kawy i herbaty, które mocno wpływają na kolor zębów.

Jeżeli jednak chcesz zmienić kolor swoich zębów i rozjaśnić je mocniej, to najbezpieczniej jest skorzystać z wybielania w gabinecie dentystycznym. Substancje wybielające muszą być odpowiednio stosowane, aby nie uszkodzić zębów, dlatego wskazana jest kontrola stomatologa nad zabiegiem. Niektóre przebarwienia, na przykład powstałe na skutek leczenia antybiotykami z grupy tetracyklin, mogą się okazać trwałe. Wtedy rozwiązaniem będzie na przykład założenie licówek.

Biała dieta po wybielaniu

Bezpośrednio po wybielaniu zębów warto pamiętać o stosowaniu białej diety. Do tygodnia po zabiegu należy unikać picia kawy i herbaty, a także jedzenia potraw, które mocno barwią zęby (na przykład jagód czy buraków). Palacze powinni ograniczyć palenie. W  przypadku osób palących efekty wybielania mogą utrzymywać się krócej ze względu na nikotynę.

Wybielanie zębów należy powtarzać co jakiś czas, aby cieszyć się pięknym i lśniącym uśmiechem. W zachowaniu ładnego wyglądu zębów pomoże również regularne usuwanie kamienia nazębnego poprzez skaling i piaskowanie. Nic nie zastąpi jednak codziennej higieny jamy ustnej – jest to podstawowy sposób na to, by nasze zęby były białe.

5/5 - (1 vote)