Stomatologia estetyczna
21 czerwca 2017

Stomatolog z Katowic informuje: rodzaje i cena implantu zęba

Można powiedzieć, że implanty zębów, obok aparatu ortodontycznego, to najgenialniejsze odkrycie stomatologii. Zastępują w pełni naturalne zęby, dlatego ważne jest, by były odpowiednio dobrane i zamontowane. Jakie typy implantów zębów występują najczęściej w ofercie każdego gabinetu oraz ile to kosztuje?

Najpopularniejsze implanty zębów stanowią implanty śródkostne. Występują w okolicy kości szczęki lub żuchwy. Aby zamocować taki implant, na początku dentysta lokuje go, a następnie zszywa otaczające dziąsło. Po upływie od kilku miesięcy do nawet pół roku, kiedy wszystko się przyjmie i zagoi, implant jest wyłaniany, a na jego górze umieszcza się łącznik pomocny w zainstalowaniu korony zębowej.

Kolejne implanty warte uwagi to implanty podokostnowe. Lokuje się je bezpośrednio pod dziąsłem – tam łączą się z zewnętrzną częścią kości. Całość procesu instalacji ma charakter jednoetapowy, który polega na tym, że wierzchołek implantu wystaje na zewnątrz przez cały czas, a następnie, po zagojeniu, umieszcza się korony zębowe. W dzisiejszych czasach jednak ten rodzaj implantów jest coraz rzadziej stosowany w gabinetach stomatologicznych na całym świecie, ponieważ cechuje się znacznie mniejszą wytrzymałością niż w przypadku implantów śródkostnych.

Implanty zębów to nie tylko inna lokalizacja; cechują się także różnymi kształtami. Można spotkać się z takimi przypominającymi śruby, cylindry, spirale, jak również inne, z bardziej określonymi geometrycznie kształtami. Kolejnym czynnikiem rozróżniającym implanty jest materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są implanty tytanowe (metalowe). Oprócz nich na rynku występują również implanty ceramiczne (związki glinu, sole fosforanowe i wapniowe, bioaktywne szkła i szkło ceramiczne) oraz polimerowe [polimetakrylan metylu (PMM)].

Cena implantu zęba

Cena implantów zębów jest zależna od wielu czynników – materiału, techniki, liczby itp. Sama część chirurgiczna implantu to wydatek rzędu ok. 3000 zł. Trzeba więc nastawić się na niemały wydatek.


5/5 - (1 vote)