proteza zębowa Stomatologia estetyczna
20 grudnia 2020

Rodzaje protez zębowych

Wybór odpowiedniej protezy zębowej nie jest łatwy. Warto poświęcić na niego odrobinę czasu i dokładnie poznać dostępne warianty. Przeanalizowanie zastosowanych rodzajów i materiałów, które zostały wykorzystane do ich wyprodukowania, pozwala zadbać o właściwe samopoczucie. Odpowiednio dobrana proteza ułatwia funkcjonowanie, ale też skraca czas przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Jakie rodzaje są dostępne?

Protezy ruchome

Protezy ruchome są popularnym rozwiązaniem zarówno w przypadku wystąpienia ubytków kilku zębów, jak i przy całkowitym bezzębiu. Są one użytkowane wyłącznie w ciągu dnia. W nocy powinny być wyjmowane, by dziąsła i błony śluzowe odpoczęły. Ich noszenie na początku nie jest komfortowe – wymaga przyzwyczajenia. Początkowo próby mówienia i jedzenia mogą być trudne i nieprzyjemne. Właściwie dopasowane ułatwiają jednak wykonywanie wspomnianych czynności i przyśpieszają proces przyzwyczajania – wyjaśnia ekspert z Gabinetu Dentystycznego Medident Tabor.

Wśród protez ruchomych można wyróżnić akrylowe, szkieletowe i nakładkowe. Pierwsze z nich są najtańsze, a zakłada się je między zdrowe zęby. Jeśli chodzi o wersje szkieletowe, to są one bardziej stabilne, gdyż opierają się na metalowej konstrukcji, a nie dziąsłach. Najwyższy komfort noszenia zapewniają protezy nakładkowe, które opierają się na implantach. Są stabilne, dzięki czemu ułatwiają przejście procesu przyzwyczajania.

Protezy zębowe stałe

Protezy zębowe stałe są stosowane najczęściej u osób, które nie mają naturalnego uzębienia. Najpopularniejszymi są akrylowe. Są one umieszczane na dziąsłach przy użyciu specjalistycznego kremu mocującego. Dużo bardziej komfortowe w użyciu są stałe protezy zębowe mocowane na implantach. Są one wyjątkowo stabilne, dzięki czemu akceptacja sztucznych zębów przebiega sprawnie. Dodatkowo użytkownicy doceniają je za możliwość spożywania różnego rodzaju pokarmów, bez względu na ich twardość. Protetyka stomatologiczna stale się rozwija, a dzięki temu umożliwia w jeszcze lepszy, bardziej komfortowy i estetyczny sposób uzupełnić brakujące uzębienie.

Wśród protez stałych popularne są także wkłady koronowe, które pozwalają odtworzyć część koronową zęba. Dość często są one wykorzystywane do zastąpienia plomby. Mogą być one mocowane na oszlifowanym zębie bądź na wkładzie koronowo-korzeniowym. Część osób decyduje się także na licówki – delikatne, cieniutkie nakładki, które są przyklejane do zewnętrznej powierzchni. Do protez stałych są zaliczane także mosty protetyczne mocowane do własnych zębów.

Sytuacja każdego pacjenta jest inna, dlatego przed wyborem odpowiedniej protezy warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najkorzystniejszy wariant.

Rate this post