Stomatologia estetyczna
9 maja 2021

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W czasach obecnych aparat ortodontyczny jest powszechnie używany przez osoby chcące poprawić swój stan uzębienia. Właściwy zgryz nie tylko wygląda estetycznie, ale też wpływa na zdrowie jamy ustnej. Przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego warto poznać, jakie są ich rodzaje i czym się wyróżniają. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Aparat ortodontyczny stały

Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych jest aparat stały. Najczęściej wykorzystuje się go do leczenia skomplikowanych wad zgryzu. Jest on zbudowany z zamków przyklejanych do zębów specjalnym klejem, dzięki czemu zęby uzyskują prawidłowe położenie. Zamki, w zależności od preferencji klienta, mogą być: metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Ponadto stały aparat składa się  też z metalowego łuku, który łączy zamki za pomocą ligatur.

Stały aparat ortodontyczny jest zakładany nawet na kilka lat. Dlatego też trzeba pamiętać, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu aparat będzie skuteczny, a w trakcie leczenia nie pojawią się zakażenia bakteryjne.

Stały aparat może być noszony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, przy zakładaniu aparatu można wybrać kolor ligatur, co jest atrakcyjne dla młodszych osób. Dużym plusem tego rodzaju aparatu jest trwałość materiałów, z których jest wykonany. Dzięki temu aparat spełnia swoje zadani, a jego elementy się nie niszczą.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Inną odmianą aparatu ortodontycznego jest aparat ruchomy. W przeciwieństwie do stałego można go samodzielnie zdejmować. Ponadto aparat ruchomy noszony jest zgodnie z zaleceniami lekarza, czasem zakłada się go tylko na noc. Zbudowany jest z akrylowej płytki oraz metalowych drutów i zalecany jest do korygowania wad zgryzu dzieci.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela kliniki stomatologicznej Rojek Dental: „ciekawą odmianą aparatu ruchomego jest nowoczesny aparat Invisalign. Jest on wykonany z przezroczystych nakładek indywidualnie dopasowanych do danej osoby. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie dyskretny wygląd aparatu. Nakładki należy zdejmować przed każdym posiłkiem oraz wymieniać co kilka tygodni, zgodnie z wytycznymi lekarza. ”

Warto dodać, że ta nowoczesna metoda leczenia umożliwia szybkie i skuteczne uzyskanie zamierzonego efektu. Co więcej, aparatu Invisalign nie trzeba nosić bez przerwy i można go z łatwością zdjąć w każdej chwili. Ilość przezroczystych nakładek jest zależna od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu, a czas leczenia jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznego aparatu stałego.

Rate this post