Stomatologia estetyczna
24 czerwca 2019

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Krzywe zęby są zmorą nastolatków i nie tylko, dlatego coraz więcej dorosłych decyduje się na wizytę u ortodonty. Leczenie ortodontyczne często kojarzy się z mało estetycznym aparatem na zębach, seplenieniem i dyskomfortem. Z powodu niedogodności i długiego czasu leczenia wiele osób zwleka z decyzją, nie wiedząc, że czasy jednego rodzaju metalowego aparatu dawno minęły. Dziś możesz wybrać aparat ortodontyczny, który jest estetyczny i komfortowy.

Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i pięknego uśmiechu. – mówi dr n. med. specjalista ortodonta Jan Łyczek z wrocławskiej kliniki dentystycznej Idental Clinique  – Jako, że priorytetem jest zdrowie zębów i jamy ustnej, ortodonta na konsultacji zbada stan zębów i określi rodzaj wady zgryzu. Będzie do tego potrzebował zdjęcia pantomograficznego, tj. takiego, na którym widać wszystkie zęby wraz z korzeniami. 

Lekarz dobierze leczenie takie, które będzie dla Ciebie komfortowe i bezpieczne. Korekcja zgryzu musi zakładać przywrócenie poprawności funkcjonowania narządu żucia, a potem dopiero estetykę Twojego uśmiechu. Czas i komfort leczenia zależą w wielu przypadkach od rodzaju aparatu. Różnią się one materiałem i ceną, a wybór najczęściej należy do Ciebie.

Aparaty stałe i wyjmowane.

Pierwsze rozróżnienie polega na tym, czy aparat umiejscawia się na stałe czy nie. Aparat stały to przede wszystkim zamki, które podkleja się na zębach od zewnętrznej lub wewnętrznej ich strony. Wymienną częścią jest łuk (cieniutki drucik), który w miarę postępów w leczeniu lekarz wymienia lub modeluje. Aparaty wyjmowane natomiast mają postać przezroczystej nakładki tzw. alignera, która jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie modelu jego uzębienia. Wywierając nacisk na zęby aligner umożliwia ich przesuwanie na właściwe miejsce. Wielką zaletą alignerów jest ich niewidoczność oraz możliwość zdjęcia w szczególnych okolicznościach np. podczas imprez towarzyskich lub treningów sportowych.

Aparaty estetyczne i hipoalergiczne

Jak mówi ceniony ortodonta  z Wrocławia, pacjenci bardzo różnie podchodzą do estetyki leczenia ortodontycznego. Jedni wręcz marzą o widocznym aparacie, który podkreślają kolorowymi gumeczkami. Inni natomiast preferują jak najmniej widoczne aparaty. Dla tych drugich istnieje kilka rozwiązań. Pierwszym są zamki (ta część naklejana na zęby) o przezroczystości szkła lub o mlecznym zabarwieniu (porcelanowe lub ceramiczne) – obie wersje są niemal niewidoczne. Doskonałym rozwiązaniem jest aparat podklejany od tyłu. W tym przypadku zyskujesz gwarancję, że nikt nie będzie wiedział, że jesteś w trakcie leczenia. Alergikom umożliwia się wybór aparatu wykonanego ze złota, które nie uczula. Jak widzisz, na pewno ze swoim ortodontą dopasujesz rozwiązanie idealne dla Ciebie.

5/5 - (1 vote)