Stomatologia estetyczna
19 lipca 2017

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Śnieżnobiałe zęby nie tylko dodają urody, ale również wpływają niezwykle korzystnie na samopoczucie danej osoby zwłaszcza podczas kontaktów towarzyskich. Niestety wraz z wiekiem w wyniku picia kawy, wina lub herbaty oraz palenia papierosów na zębach zaczynają pojawiać się przebarwienia, których można się pozbyć dzięki procesowi wybielania zębów. Obecnie we współczesnej stomatologii estetycznej wybielanie zębów to najczęściej stosowany zabieg doceniany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Dzięki szerokiej gamie produktów oraz metod na zabieg wybielania zębów może się obecnie zdecydować każda osoba. Jakie jednak metody wybielania zębów wykorzystuje się obecnie w gabinetach stomatologicznych?

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów przy pomocy specjalnej lampy to całkowicie bezpieczny dla szkliwa zabieg, który trwa przez mniej więcej 1 godzinę. Sam zabieg jest bardzo prosty i polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu wybielającego, który zawiera około 35% nadtlenku wodoru. Następnie zęby muszą zostać naświetlone przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem działania światła nadtlenek wodoru znajdujący się w preparacie utlenia się, rozjaśniając tym samym szkliwo. Żel powinien zostać nałożony na zęby trzykrotnie, a każde naświetlanie lampą trwa około 15 minut. Zabieg wybielania zębów przy pomocy past czy dostępnych w aptekach pasków pomaga rozjaśnić zęby o 1-2 tony. W przypadku wybielania zębów przy użyciu lampy możliwe jest rozjaśnienie powierzchni zębów o 5-14 tonów w tzw. skali Vita. Obecnie w gabinetach najpopularniejszą lampą wybielającą jest system Beyond, jednak wielu stomatologów korzysta również z innych systemów. Najważniejszym elementem każdego systemu jest specjalna lampa, która emituje niebieskie światło o określonej długości fali, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta.

Co należy wiedzieć o zabiegu wybielania zębów lampą?

Przed zabiegiem wybielania zębów przy użyciu specjalnej lampy niezwykle ważne jest to, aby upewnić się, że wszystkie plomby są szczelne, a w przypadku wystąpienia jakichś ubytków należy je uzupełnić. W innym przypadku może dojść do bardzo poważnego podrażnienia miazgi zęba przez substancje chemiczne znajdujące się w żelu. Nadtlenek wodoru znajdujący się w żelu nie działa na martwe zęby, korony oraz plomby, dlatego też należy mieć to na uwadze podczas zabiegu. Aby efekty wybielania były jak najlepsze, przed zabiegiem warto oczyścić szkliwo z osadu i płytki nazębnej przy pomocy skallingu i piaskowania.

Wybielanie zębów przy użyciu nakładek

Tańszą alternatywą dla wybielania zębów przy pomocy lampy jest wybielanie nakładkowe, które trwa nieco dłużej i wymaga od pacjenta odpowiedniej samodyscypliny. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, a także zabezpieczenie wszystkich ubytków. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog pobiera wyciski zębów w celu wykonania gipsowych odlewów. Następnie wykonuje dwie przezroczyste szyny, które będą pełniły funkcję nakładek. Podczas kolejnej wizyty pacjent mierzy przygotowane nakładki i jeśli pasują, to otrzymuje strzykawki ze specjalnym żelem wybielającym. W tym momencie powinien również zostać poinformowany przez stomatologa, w jaki sposób powinien stosować otrzymany zestaw. Wybielanie zębów trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie a nakładki należy nosić na zębach przez około 4 godziny każdego dnia lub też przez całą noc. Aby dowiedzieć się nieco więcej o tej metodzie wybielania zębów, warto zajrzeć na stronę: studiose.med.pl

5/5 - (1 vote)