wszczepienie implantu zębowego Stomatologia estetyczna
22 maja 2020

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zęba?

Odbudowa utraconych naturalnych zębów u pacjenta jest bardzo ważna nie tylko dlatego, żeby odbudować estetykę uśmiechu, ale również, żeby przywrócić pełną funkcjonalność układu żucia. Zwłaszcza w osiągnięciu tego drugiego celu zaleca się zastosowanie implantów stomatologicznych, które dzięki temu, że pozwalają nie tylko na odbudowę korony zęba, ale również na zastąpienie jego korzenia, w największym stopniu są w stanie przywrócić optymalne warunki zgryzowe. W artykule opisujemy krok po kroku, na czym polega odbudowa zębów na implantach. Cała procedura składa się z trzech etapów.

Etap 1. Konsultacja implantologiczna i zaplanowanie leczenia

Pierwszym etapem, a raczej pierwszym krokiem, który wykonuje pacjent w kierunku odbudowy utraconego zęba z zastosowaniem implantu stomatologicznego jest konsultacja ze specjalistą. W trakcie wizyty w gabinecie lekarza specjalizującego się w przeprowadzaniu zabiegów wszczepiania implantów stomatologicznych następuje przede wszystkim weryfikacja, czy u pacjenta planującego taki zabieg nie występują żadne przeciwwskazania do takiego leczenia. W trakcie takiej wizyty lekarz dokładnie ogląda zgryz pacjenta i sprawdza, czy nie doszło już do powstania bardzo częstych po wypadnięciu naturalnych zębów procesów zanikowych kości szczęki lub żuchwy. W trakcie wizyty lekarz zadaje też pacjentowi pytania dotyczące jego ogólnego stanu zdrowia i nawyków żywieniowych, które mogłyby zaważyć na powodzeniu wykonywanego później zabiegu. W trakcie pierwszej konsultacji pacjent dowie się także wszystkich niezbędnych informacji na temat samego zabiegu, ile czasu będzie on trwał i na czym będą polegały jego kolejne etapy. Pacjent na pewno będzie także poinformowany na temat kosztów całego leczenia i będzie miał dokładniej przedstawione alternatywne możliwości leczenia.

W przypadku braku przeciwwskazań do wszczepienia implanta zęba następnym etapem może być już wykonanie takiego zabiegu. Z kolei u pacjentów, u których nastąpiły już procesy zanikowe kości, niezbędne będzie najpierw wykonanie przez chirurga sterowanej regeneracji kości, która doprowadzi do zapewnienia takiej ilości tkanki kostnej w szczęce lub w żuchwie, żeby było możliwe wprowadzenie do niej wszczepu.

Etap 2. Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego

Na tym etapie przeprowadzany jest już zabieg wszczepienia implantu zębowego, a dokładniej jego filaru. Operacja ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, którego dawka jest precyzyjnie dobierana bezpośrednio do potrzeb pacjenta. W trakcie wykonywania wszczepu pacjent nie odczuwa więc żadnego bólu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca lekarz specjalizujący się w przeprowadzaniu zabiegów wszczepiania implantów zębowych z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Zabieg wszczepienia implanta zębowego wykonywany jest z użyciem specjalnego mikroskopu, który umożliwia lekarzowi szybkie wykonanie precyzyjnego wszczepu. U znieczulonego pacjenta, lekarz na początku nacina dziąsło w miejscu wprowadzenia implantu. Potem jest ono delikatnie rozsuwane a w kości nawiercany jest otwór, do którego później wprowadza się filar implanta zębowego. Po wprowadzeniu implanta rana jest zaszywana. Cały zabieg oprócz tego, że jest całkowicie bezbolesny, nie powinien też powodować u pacjenta zbyt dużego dyskomfortu. Cała proces wszczepiania implantu trwa mniej więcej 30 minut.

Etap 3. Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia implantu zębowego

Po wykonaniu wszczepienia filaru implanta stomatologicznego niezbędny jest odpowiednio długi okres rekonwalescencji. Najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie, czyli czas, który jest niezbędny do całkowitego zagojenia się powstałych w wyniku zabiegu ran. W tym czasie pacjent musi się stosować do otrzymanych od lekarza zaleceń, które dotyczą przede wszystkim  rodzaju spożywanych pokarmów, stosowaniem właściwej higieny jamy ustnej, przyjmowania zaleconych leków oraz niepalenia papierosów. W trakcie rekonwalescencji pacjent powinien więc spożywać jedynie pokarmy, które są rozdrobnione, a najlepiej w postaci płynnej. Po każdym wysiłku powinien również przepłukać jamę ustną chłodną wodą lub solą fizjologiczną, a podczas mycia zębów, omijać okolice wszczepienia implantu, żeby nie podrażnić gojących się tkanek. W niektórych przypadkach pacjenci otrzymują również od lekarza zalecenie dotyczące stosowania przepisanych leków, których zadaniem jest przyspieszenie gojenia się powstałych w wyniku zabiegu ran.

Po 14 dniach od wszczepienia implanta pacjent udaje się do chirurga stomatologicznego w celu zdjęcia szwów i planowane są dalsze etapy leczenia, aż do nałożenia na filar implantu korony protetycznej.

Rate this post