Implanty zębowe Stomatologia estetyczna
12 grudnia 2020

Implanty zębowe jako nowoczesna alternatywa dla protez

Implantologia jest rozwijającą się dziedziną nauki, która zajmuje się odtworzeniem zębów w jak najbardziej zbliżonym wyglądzie do naturalnych. Dzięki temu implanty zębowe stały się nowoczesną alternatywą dla protez. Coraz więcej osób przy uzupełnieniu braków uzębienia zaczyna interesować się tym rozwiązaniem. Czym dokładnie są implanty zębowe?

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe są to sztuczne korzenie zęba wykonane z tytanu, wyglądem przypominające śrubę. Pozwalają na uzupełnienie uzębienia w bardzo naturalny sposób, dzięki czemu trudno rozróżnić, gdzie ząb został zastąpiony nowym. Do implantu za pomocą łącznika jest mocowana korona, czyli część, którą widzimy uśmiechając się. Materiał, z którego jest wykonana to ceramika wyglądem przypominająca naturalne szkliwo zęba, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do innych zębów.

Implanty zębowe wstawia się u osób, które cierpią na brak jednego lub więcej zębów z różnych przyczyn. Można je wykorzystać zarówno u osób w przypadku całkowitego bezzębia, ale także u pacjentów, którzy mają pojedynczy ubytek.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Implanty zębowe dają wysoki komfort użytkowania w przeciwieństwie do protez, których ruchomość może sprawiać nieprzyjemne odczucia. Takie rozwiązanie doskonale imituje naturalne uzębienie i dodatkowo chroni przed zanikiem kości. Dodatkowo odbudowując brakujący ząb w żaden sposób nie ingerujemy w sąsiednie zęby.

Implanty mogą służyć przez wiele lat, więc pacjent nie musi obawiać się, że któryś element nagle wypadnie. Ich trwałość zapewnia materiał – tytan, który nie powoduje alergii oraz jest bardzo wytrzymały. Przez to pacjent nie odczuwa stresu i może swobodnie się uśmiechać, co pozytywnie wpływa na pewność siebie oraz samopoczucie.

Jak wygląda wstawianie implantów zębowych?

Na pierwszej wizycie stomatolog dokonuje oceny stanu zębów i sprawdza, jakie oczekiwania ma pacjent oraz czy implanty mogą zostać wszczepione.

Jak mówi specjalista z Kliniki stomatologicznej Steczko: Pierwsza wizyta jest kluczowa w całym procesie wszczepienia implantów. Dzięki wykonaniu CBCT – badaniu tomografii stożkowej, która daje nam rzeczywisty obraz 3D, stomatolog ma faktyczny obraz uzębienia, dzięki czemu może ustalić plan leczenia. Taki zabieg wprowadzenia implantu trwa około 40 minut, jeżeli zostaje uzupełniony jeden ząb. Wszczepianie implantu przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, więc jest bezbolesne dla pacjenta.

Po wszczepieniu implantów pacjent musi zgłosić się na usunięcie szwów. Odbywa się to po około 7 – 10 dniach. Stomatolog sprawdza stan uzębienia oraz kontroluje miejsce poddane zabiegowi. Następnie czekamy ok. 3 miesiące na proces wgojenia się implantu. Po tym czasie implant jest odsłaniany i następują procedury protetyczne, których efektem końcowym jest ostateczna korona zęba. Klinika Steczko pracuje w systemie implantologicznym firmy Astra. Zapewnia on najcelniejsze połączenie implantu z łącznikiem pod przyszłą koronę. Klinika wykonuje łączniki indywidualne dla pacjenta, co znacznie ogranicza wystąpienie stanów zapalnych tzw. periimplantitis, co skutkuje właściwym utrzymaniem implantu w kości i zapewnia odpowiedni stan dziąsła przy implancie. 

Rate this post