implanty Stomatologia estetyczna
15 kwietnia 2016

Czy implanty są bezpieczne i jak je pielęgnować?

Nie ma lepszego rozwiązania problemu braku jednego lub kilku zębów – implanty zrewolucjonizowały współczesną stomatologię. Nie ma wątpliwości co do komfortowego użytkowania oraz estetycznego i naturalnego wyglądu. Być może zastanawiamy się jednak, na czym polega właściwa pielęgnacja implantów, jaka jest ich trwałość i czy mogą pojawić się skutki uboczne wszczepienia implantów. Na te pytania odpowiadamy poniżej. Jeśli chcesz poznać najważniejsze informacje dotyczące implantów, zapraszamy do lektury.

Implanty a nasze bezpieczeństwo

Implanty, czyli wkręty umieszczane na stałe w kości szczęki albo żuchwy. Są wykonane z tytanu, a więc materiału, który jest stuprocentowo bezpieczny dla organizmu. Co więcej, z łatwością integruje się z kością, ponieważ jest doskonale tolerowany – szybko się zrasta i dzięki temu zastępuje naturalną podstawę do wszczepień protetycznych. Na profesjonalnie osadzonych implantach wykonujemy protezy, korony czy mosty.

Etapy wszczepiania implantów

Wszczepianie implantów wiąże się z profesjonalnymi zabiegami stomatologicznymi, dlatego musi być odpowiednio przygotowane, zaplanowane, wykonane oraz kontrolowane. Całość zabiegów rozpoczyna odpowiednia konsultacja ze stomatologiem oraz analiza stanu uzębienia poprzez wykonanie specjalistycznych badań i zdjęć. Ocenia się wówczas zdolność pacjenta do takich zabiegów oraz szanse powodzenia i przyjęcia implantu przez organizm. Czynności implantologii nie kończą się wraz ze skończonym zabiegiem – bardzo istotnym etapem jest okres gojenia i odbudowy protetycznej. Ważna jest odpowiednia kontrola stomatologiczna.

Pielęgnacja i kontrola implantów

Gdy implant zostanie umieszczony na swoim miejscu, następuje jego zrost z kością. Jest to tzw. czas gojenia – wtedy jednak mogą wystąpić ewentualne powikłania. Do takich dolegliwości należą ból czy zasinienia, ale ich występowanie to raczej rzadkość. Najważniejsze po zabiegu implantologicznym jest systematyczna kontrola stanu zdrowia zębów i i odpowiednia pielęgnacja implantów. Wszystkie niezbędne informacje zaczerpniemy u stomatologa. Powinniśmy jednak być czujni na różnorodne niepożądane efekty czy niepokojące sygnały. Szczególną uwagę powinniśmy również zwrócić na higienę jamy ustnej. Implanty wymagają tak samo dużej troski jak własne zęby.

4.4/5 - (10 votes)