implanty zębowe Stomatologia estetyczna
22 kwietnia 2020

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Z licznych metod służących odbudowie uzębienia większość dentystów zgodnie wybiera implanty zębów. Na czym polega ta metoda i dlaczego zaczyna być wiodącym rozwiązaniem w gabinetach?

Utrata uzębienia wielu osobom wydaje się nieodwracalną tragedią. Kiedyś tak rzeczywiście było. Jednak obecnie są już metody, które mogą dać naprawdę naturalny efekt. Jednocześnie wstawienie implantów zębowych staje się coraz bardziej dostępne. Nie tylko cenowo, lecz także pod względem lokalizacji gabinetów. O ile dawniej takie usługi oferowały tylko najbardziej ekskluzywne warszawskie czy krakowskie gabinety, dziś implanty zębów oferuje np. Stomatologia Borowski w Starachowicach, a także liczne gabinety w innych, mniejszych miastach.

Na czym polega wstawienie implantów zębów?

Na początek warto wiedzieć, kiedy można wstawić takie zęby:

  • w pojedyncze ubytki;
  • w ubytki kilku zębów umieszczonych obok siebie;
  • implanty zębowe całej szczęki, gdy nie da się już uratować naturalnych zębów lub pacjent ich nie ma.

Przykłady różnych rozwiązań można znaleźć w galerii na stronie kliniki Stomatologia Borowski w Starachowicach. Również podczas wizyty w gabinecie warto pytać o zdjęcia czy przykłady, dzięki którym pacjent może lepiej wyobrazić sobie, jak będą wyglądały jego nowe zęby, i jest w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję.

W tej metodzie powstaje trwały model zębów z porcelany lub innego tworzywa na metalowym korzeniu. Korzeń umieszczany jest w szczęce w podobny sposób, w jaki tkwią w niej korzenie naturalnych zębów. Jeśli zostaną prawidłowo zamocowane, naturalnie wtopią się w szczękę i nie trzeba ich będzie nigdy wymieniać. Takie zęby będą sprawiały naturalne wrażenie, zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia.

Jakie istnieją rodzaje implantów?

Sam implant to rodzaj śruby, która zostaje wkręcona w przestrzeń po korzeniu starego zęba. Obecnie większość implantów jest stworzona z tytanu, czyli jednego z najbardziej wytrzymałych istniejących materiałów. Komponenty do produkcji implantów są produkowane przez wiele różnych firm, takich jak:

  • MIS,
  • Ankylos,
  • Alfa Bio,
  • Straumann,
  • Nobel,
  • Mozo.

… i wiele innych. W dobrym gabinecie pacjent ma prawo oczekiwać, że dentysta powie mu, z jakich rozwiązań korzysta i dlaczego. Każde z nich ma swoje zalety i powinny być dostosowywane indywidualnie do skali niezbędnych prac w obrębie szczęki, stanu zdrowia pacjenta i innych czynników.

Implanty zębowe na tle innych metod

Nie da się porównać wygody i trwałości implantów z tzw. sztuczną szczęką. Wielu pacjentów po wszczepianiu implantów zębowych ma wręcz wrażenie odzyskanej godności. To pokazuje, że dobór odpowiedniej metody odbudowy uzębienia to nie tylko kwestia techniczna, lecz także ważna, życiowa decyzja.

Implanty zębowe są też bardziej praktyczne od mostu protetycznego, bo nie grożą zniszczeniem zębów sąsiednich. W przypadku mostu zęby sąsiadujące z ubytkiem trzeba często zeszlifować. Są też później obciążone nakładką. Poza tym, jeśli naturalnych zębów jest mało, nie da się skorzystać z tej metody. Dodatkowo warto pamiętać, że w szczęce pozbawionej zębów z czasem zanika kość szczęki, co prowadzi do kolejnych problemów, a w dłuższej perspektywie może już uniemożliwić wstawienie implantów. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją.

Czy implanty zębowe mają wady?

Czy to oznacza, że implanty zębowe są pozbawione wad? Za największy minus tej metody uznaje się cenę. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie wystarczy już do końca życia, łatwo można dojść do wniosku, że implanty zębów w rzeczywistości wcale nie są takie drogie na tle innych metod, które wymagają ciągłych wizyt naprawczych u dentysty czy wymiany już po kilku latach. Jedyną wadą implantów jest konieczność odpowiedniej pielęgnacji zębów po zabiegu. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to również innych metod, a większość pacjentów i tak woli te drobne niedogodności od braku zębów.

Więcej na ten temat na www.stomatologiaborowski.pl

Rate this post