Stomatologia estetyczna
25 marca 2021

Czym jest lakierowanie zębów?

Próchnica zębów to coraz częściej spotykana choroba prowadząca do osłabienia szkliwa, z którą zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby zadbać o zdrowy uśmiech, nie wystarczy samo szczotkowanie. Wiele osób zapomina o tym, jak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Jednym z zabiegów wykonywanych w ramach profilaktyki próchnicy jest lakierowanie zębów, które polega na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym fluor, czyli niezbędną substancją do zachowania estetycznego wyglądu uzębienia. Co warto wiedzieć o lakierowaniu zębów?

Czym jest lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to zabieg wykonywany przez lekarza stomatologa, który polega na pokryciu szkliwa specjalnym lakierem zawierającym związki fluoru. Dlatego też zamiennie bywa on nazywany fluoryzacją. Przed wykonaniem lakierowania niezbędne jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia, czyli m.in. wykonanie skalingu oraz piaskowania. – mówi stomatolog z Agbo-Dent, gabinetu stomatologicznego w Kielcach. Zęby muszą być również wyleczone ze wszystkich ubytków, ponieważ ich obecność może utrudniać podaż fluoru przez zęby. Za pomocą specjalnego pędzelka lub szpatułki, na szkliwo zostaje nałożony preparat, który zasycha, a następnie stopniowo uwalnia zawarty w nim fluor. Z racji tego, że jest on uwalniany do szkliwa nawet przez kilkanaście godzin po zabiegu, do prawidłowego działania wystarczy niewielka ilość lakieru. Tak nałożona warstwa lakieru przede wszystkim wzmacnia szkliwo oraz chroni je przed próchnicą. Z racji tego, że lakier wykorzystywany do fluoryzacji zębów ma bardzo duże stężenie fluoru, dobór odpowiedniej dawki oraz nałożenie jej na szkliwo musi odbywać się pod okiem lekarza dentysty. Cały zabieg nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, dlatego też nie jest źródłem dyskomfortu dla pacjentów.

Co daje fluoryzacja?

Lakierowanie zębów to metoda o bardzo wysokiej skuteczności, ponieważ inaczej niż w przypadku pasty do zębów, fluor uwalniany jest stopniowo. Dzięki temu, że przedostaje się do zębów, sprawia, że stają się one bardziej odporne na kwasy bakteryjne powodujące próchnicę. Co więcej, wzmacnia on procesy demineralizacyjne, dlatego też stosowany jest w leczeniu zmian próchnicowych, których skutkiem są tzw. białe plamy. Lakierowanie pozwala również na zamykanie mikroubytków w zębach i wzmacnia plomby, które w wyniku fluoryzacji utrzymują się znacznie dłużej. Ponadto, fluor tworzy na zębach specjalną barierę utrudniającą przywieranie osadu oraz uporczywego kamienia nazębnego, co jednocześnie wpływa na poprawę wyglądu jamy ustnej.

Lakierowanie zębów – dla kogo?

Lakierowanie zębów tak naprawdę przeznaczone jest dla każdej osoby. Preparat nałożony może być zarówno na zęby mleczne, jak i na stałe. Ponadto, zabieg może być bezpiecznie wykonywany nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci. Najważniejszym wskazaniem do lakierowania zębów jest wysokie ryzyko próchnicy, najczęściej występujące u dzieci powyżej 6. roku życia. Dentyści zalecają również, aby fluoryzacji poddały się osoby noszące aparaty ortodontyczne lub protezy zębowe, u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju bakterii. Zabieg zalecany jest także dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, które w wyniku spożywania gorących lub bardzo zimnych posiłków odczuwają nieprzyjemne objawy nadwrażliwości. W zależności od ryzyka rozwoju próchnicy oraz innych możliwych zaleceń do przeprowadzenia zabiegu lakierowanie zębów powinno być wykonywane około 2-4 razy w roku.

Lakierowanie u dzieci

Próchnica to problem, który w dużej mierze dotyka dzieci, zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. Do fluoryzacji wśród dzieci stosuje się inny lakier niż dla dorosłych, mianowicie wykorzystywany jest preparat o żółtym zabarwieniu, który pozostaje bezpieczny nawet w przypadku jego połknięcia w niewielkich ilościach. Z racji tego, lakierowanie może być przeprowadzane nawet u dzieci poniżej 6. roku życia, tak, aby już na wczesnym etapie odpowiednio wzmocnić ich zęby przed negatywnym działaniem bakterii próchnicowych oraz kwasów.

Jakie są zalecenia po zabiegu lakierowaniu zębów?

Przede wszystkim pacjent po zabiegu nie powinien płukać zębów, a możliwe jest jedynie wyplucie nadmiaru fluoru. Przez 2 godziny od lakierowania zębów nie należy spożywać pokarmów ani przyjmować żadnych płynów, tak, aby fluor miał możliwość prawidłowego działania. Co więcej, w dniu wykonania fluoryzacji, dentyści zalecają powstrzymanie się od spożywania słodkich i kwaśnych potraw, a także gazowanych napojów.