Stomatologia estetyczna
25 lipca 2017

Brak zęba a jego skutki zdrowotne – czyli dlaczego ubytek należy uzupełniać?

Często zapominamy, że zdrowe zęby spełniają nie tylko funkcje estetyczne, lecz przede wszystkim pomagają nam w codziennym, zwyczajnym funkcjonowaniu – rozgryzając pokarm i pomagając go właściwie przeżuć. Wobec tego braki w uzębieniu – nawet jeśli chodzi tu o zęby trzonowe, których nie widać – nie są z pewnością czymś, co można by było zignorować. Brak już choćby jednego zęba może mieć poważne skutki dla całego organizmu – wobec tego należy szybko reagować, zgłaszając się do dentysty, zanim problemy urosną do poważnych rozmiarów! Jakie skutki może mieć w tym wypadku bierność?

Problemy z jedzeniem to nie wszystko!

Brak już choćby jednego zęba może rzutować na całe funkcjonowanie organizmu. I chodzi tu nie tylko o ewentualne problemy z wygodnym przeżuwaniem, które mogą się pojawić – ale również ze stroną estetyczną (przesuwanie się zębów i powstawanie wad zgryzu) oraz zdrowotną. Czy wiecie na przykład, że już ubytek jednego zęba może w efekcie doprowadzić do powstania zmian w twarzoczaszce, które będą skutkować wystąpieniem bólów głowy i powtarzających się migren?

Problemy z układem pokarmowym

Kłopoty z przeżuwaniem i rozgryzaniem pokarmów – będące efektem przesuwania się zębów na skutek ubytków, a tym samym ich zahaczania o siebie, nakładania się, zderzania – mogą prowadzić do połykania większych kęsów. To z kolei może być przyczyną pogarszania się kondycji układu pokarmowego, w tym między innymi gorszego trawienia. Stopniowo pogarsza się stan żołądka i pojawiają się kłopotliwe wzdęcia, przez które wyglądamy na grubszych niż w rzeczywistości. Nie trzeba chyba nikomu też mówić, że gorzej się czujemy – bardziej ociężali, osowiali.

Problematyczne bóle

Bóle szczęki i głowy mogą być kolejnym efektem ubytków zębowych, które nie zostają w porę naprawione. Jeśli jakiegoś zęba brakuje, a reszta zaczyna się przesuwać, sam proces tego przesuwania staje się bolesny (wie to każdy, kto miał założony aparat). Góra nie dopasowuje się jednak błyskawicznie do ułożenia dołu i odwrotnie – a zatem zęby zaczynają się niewłaściwie układać. Wady zgryzu, które na skutek tego powstają mogą zaś powodować również bóle szczęki i całej głowy. Zaburza się bowiem praca stawów skroniowo-żuchwowych. Łatwo to poznać po charakterystycznych trzaskach, jakie wydają one w trakcie na przykład szerokiego ich odchylania – jak przy ziewaniu. W niektórych przypadkach jednak nawet mówienie czy jedzenie może powodować trzaski, uczucie przeskakiwania – i dyskomfort!

Problem z utrzymaniem higieny

Niewłaściwe ułożenie zębów, ich przesuwanie, powstawanie stłoczeń czy poszerzanie diastem powoduje często także problemy z utrzymaniem higieny! Na przykład powstałe stłoczenia mogą być tak ścisłe, że nie da się włożyć między dwa zęby nici dentystycznej, by wyczyścić przestrzeń. To również problem z czyszczeniem zębów szczoteczką – niektóre partie mogą być niewłaściwie pielęgnowane choćby z powodu tego, jaką trasę pokonuje szczotka w ustach. Do pewnych zakamarków może być ciężko dotrzeć – a to już prosty krok to powstawania próchnicy i nadwrażliwości zębów oraz wielu innych chorób przyzębia i jamy ustnej. Krzywymi zębami możemy na przykład stale przygryzać policzek czy wargi, powodując powstanie aft. Jak więc widać – już utrata jednego zęba może być problematyczna! Trzeba uzupełnić ubytek – i to jak najszybciej! Pewnym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne, które pozwalają na skuteczniejsze wyczyszczenie zębów i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jednak to nie wystarczy gdy problem jest poważny.

Więcej o profilaktyce higieny jamy ustnej tutaj: http://internetowystomatolog.pl/

5/5 - (1 vote)