Stomatologia estetyczna
5 września 2019

Aparat ortodontyczny – jaki będzie najlepszy dla osoby dorosłej?

Aparat ortodontyczny mogą zakładać nie tylko najmłodsi. Teraz coraz częściej z korekcji zgryzu korzystają także dorośli! Jaki aparat wtedy wybrać?

Noszenie aparatu na zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Aparat ortodontyczny pozwala na ustawienie zębów w odpowiednich pozycjach, a tym samym również zmniejsza ryzyko schorzeń dziąseł, w tym paradontozy, próchnicy oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Nic więc dziwnego, że obecnie na aparaty ortodontyczne decydują się także osoby dorosłe, które chciałyby zadbać kompleksowo o swój uśmiech. Jaki aparat sprawdzi się wtedy najlepiej?

Aparaty ortodontyczne – ruchome i stałe

Przeznaczone do korygowania wad zgryzu oraz niesymetrycznego ustawienia zębów aparaty ortodontyczne możemy podzielić zasadniczo na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • ortodontyczne aparaty ruchome,
  • ortodontyczne aparaty stałe.

Co sprawdzi się lepiej u osoby, która na korekcję swojego zgryzu decyduje się w późniejszym wieku? Najczęściej wybór pada na aparat stały, ale warto wskazać, że w wybranych przypadkach można zastosować także ten ruchomy.

Dzisiaj bardzo dużym powodzeniem cieszą się ruchome aparaty ortodontyczne w formie przezroczystych nakładek, które Invisalign, które przygotowywane są na podstawie wycisków pobranych od pacjenta, pozwalając na stopniową zmianę położenia zębów w jamie ustnej.

Takie ruchome aparaty polecane są głównie w przypadku mniejszych wad. Gdy problem jest poważniejszy, ortodonta zaleci aparat ortodontyczny stały. W tej kategorii do dyspozycji także mamy kilka różnych typów aparatów, w tym:

  • aparaty metalowe – standardowe aparaty z metalowymi zamkami, które są także najtańsze,
  • aparaty estetyczne – zamki wykonane są z porcelany albo z szafirowego kryształu, dlatego są mniej widoczne na zębach,
  • aparaty lingwalne – zamki ulokowane są od tylnej powierzchni zębów, dlatego nie są widoczne z przodu, to obecnie najdroższe aparaty stałe dostępne w gabinetach, ponieważ zamki przygotowuje się indywidualnie na każdy ząb.

Aparaty metalowe oraz aparaty estetyczne oferowane są również w dwóch wariantach – jako ligaturowe oraz bezligaturowe, w tak zwanym systemie Damon.

Ligatury to niewielkie gumki, które umieszczane są na zamkach aparatu stałego, aby przytrzymać druciki prostujące zęby. W systemie Damon zamiast ligatur stosuje się zamki z zatrzaskami. Taka budowa zamków aparatu ortodontycznego pozwala na uzyskanie lepszych efektów i zmniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty, niemniej jednak musimy liczyć się wtedy z wyższym wydatkiem.

Jaki aparat ortodontyczny dla dorosłej osoby warto wybrać?

Zatem osoba dorosła, która chciałaby zdecydować się na leczenie ortodontyczne, w takim przypadku najlepiej odwiedzić na początku ortodontę, który będzie mógł przeprowadzić badanie oraz zasugerować pacjentowi najlepszy dla niego aparat stały czy też aparat ruchomy.

Jak wspomniane było wcześniej, aparat ortodontyczny ruchomy najlepiej sprawdzi się przy mniejszych wadach. Tego typu aparaty są także dość kosztowne – cena zależna jest w tym przypadku od czasu leczenia, co związane jest z liczbą potrzebnych nakładek.

Jeśli wada będzie większa, wówczas ortodonta zaleci aparat stały. Wybór jego konkretnego typu jest już zależny od indywidualnych preferencji pacjenta. Osoby starsze często wybierają aparaty ortodontyczne estetyczne, czyli porcelanowe albo kryształowe, które są mniej widoczne. Gdy nie liczą się koszty, możemy także wybrać aparat lingwalny.

W przypadku, gdy leczenie ma wynieść jak najmniej, najlepiej zdecydować się na standardowy aparat metalowy, który będzie kosztował nawet o 1000 złotych mniej za łuk niż aparat estetyczny!

Leczenie ortodontyczne osoby dorosłej – gdzie warto się wybrać?

Aktualnie w Polsce działa wiele gabinetów ortodontycznych, które kierują swoje usługi zarówno do dzieci i młodzieży, jak również do osób dorosłych. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się już teraz on-line – na stronach WWW gabinetów można zapoznać się ze stosowanymi w nich technologiami leczenia, a także z orientacyjnymi cennikami. W Krakowie leczenie aparatami ortodontycznymi dostępne jest m.in. w gabinecie dentystycznym Studio SE.

Osoby dorosłem za aparat stały lub ruchomy oraz całe leczenie ortodontyczne muszą zapłacić z własnej kieszeni – procedura leczenia ortodontycznego nie jest w ich przypadku refundowana.

W zależności od wybranego aparatu ceny, czasu trwania leczenia, a także dodatkowych procedur ceny mogą wynosić od około 8 000 złotych dla aparatów stałych metalowych do nawet ponad 20 000 złotych przy aparatach lingwalnych.

5/5 - (1 vote)