stomatologia dziecieca Stomatologia dziecięca
29 stycznia 2016

Stomatologia dziecięca – co zrobić, aby nie zrazić swojego dziecka do wizyt u stomatologa?

Rodzice często zastanawiają się, jak dziecko zareaguje na pierwszą wizytę u stomatologa. Czy nie będzie ona przypadkiem ostatnią? Aby tak się nie stało należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do spotkania ze specjalistą od uzębienia, a kolejne wizyty będą już czystą przyjemnością.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Najważniejszą sprawą jest wzbudzenie zaufania dziecka do dentysty. Stomatologa należy określać jako przyjaciela, który sprawdzi ząbki i ewentualnie je naprawi. W gabinecie często słychać mechaniczne dźwięki, dlatego warto przed wizytą przyzwyczaić malucha do odgłosów przypominających te, które mogą spotkać u stomatologa np. poprzez pokazanie elektrycznej szczoteczki do zębów. Nie należy również wzbudzać strachu u dziecka, poprzez wyrażenia wzbudzające negatywne emocje. Nie należy nastawiać dziecka na strach, wiążący się z bólem. Szantaż dentystą w przypadku nieumycia rano lub wieczorem zębów, jest lekką przesadą. Rodzice nie powinni się wtedy dziwić, że dziecko zareaguje płaczem, jeśli nagle wspomnimy o wizycie u stomatologa, którym wcześniej go straszyliśmy. Warto także odbyć pierwszą wizytę już w szóstym miesiącu życia (po pierwszym wyrżnięciu zębów), aby wizyta miała charakter adaptacyjny oraz uzyskać ważne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej niemowlaka.

Nieoceniona jest postawa stomatologa

Jeżeli już umówimy wizytę u specjalisty, możemy poprosić go o wstępną rozmowę z małym pacjentem. Doświadczeni dentyści, pracujący w gabinecie Dental Med Wojcierowski w Wodzisławiu Śląskim, są świadomi, że muszą podejść do całej wizyty inaczej niż w przypadku pacjenta dorosłego. Przedstawienie się, zapytanie dziecka o jego samopoczucie, jak mu minął dzień lub inne kwestie niezwiązane bezpośrednio z leczeniem zębów, pozwolą na zdobycie zaufania i swobodę w kolejnych działaniach. Stomatolog powinien przedstawić dziecku narzędzia jakimi posługuje się w pracy, usadzić malucha wygodnie na fotelu i rozmawiać z nim podczas każdej czynności jaką wykonuje oraz unikać słów mających negatywny ładunek emocjonalny np. słowa „boli”, dotyczy to także rodziców.

Do pozytywnego myślenia o wizycie u dentysty, przekonuje już sam wystrój gabinetu, a nawet poczekalni, w której znajdują się kolorowe rysunki na ścianach. W środku również można zauważyć kolorowe elementy, a także mini kącik z zabawkami, klockami i układankami, gdzie każdy młody pacjent może się pobawić przed lub po skończonym zabiegu. Warto o tym pamiętać wybierając gabinet stomatologiczny na pierwszą wizytę naszego dziecka. Po pierwszym pozytywnym wrażeniu, maluch w przyszłości będzie chętnie korzystał z pomocy stomatologa lub nawet sam zasugeruje wizytę, gdy zauważy, że bolą go zęby. Jednym z takich gabinetów dentystycznych jest Dental Med Wojcierowski w Wodzisławiu Śląskim, który tworzą lekarze z wieloletnim doświadczeniem, gotowi do profesjonalnej współpracy z małymi pacjentami.

4/5 - (1 vote)