Stomatologia dziecięca
3 listopada 2017

Jak należy przygotować dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

Jeżeli dziecko boi się udać do stomatologa trzeba pomóc małemu pacjentowi zrelaksować się przed kolejnym badaniem dentystycznym.

Zabieranie dzieci do stomatologa jest konieczne, aby utrzymać zdrowie zębów i promować doskonałe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Ale z punktu widzenia dziecka wycieczka do przychodni stomatologicznej może być strasznym wydarzeniem – leżąc na krześle w nieznanym pokoju wypełnionym nieznanymi hałasami i przedmiotami, podczas gdy obcy przygotowuje sobie zimne, metaliczne i niezwykłe instrumenty usta. Dodatkowo, gdy zęby dziecka nadal rosną, może zająć, co najmniej 10 wyjazdów do stomatologa przed pójściem do przedszkola.

Wizyty u stomatologa należy zaczynać w dzieciństwie

Im wcześniej dziecko odwiedza stomatologa dziecięcego tym lepiej. W przychodni stomatologicznej zostaną uwzględnione wszystkie jego potrzeby – czy to na okresową wizytę profilaktyczną czy na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. Najlepiej, aby pierwsza wizyta rozpoczęła się w wieku 1 roku lub kiedy pierwszy ząb jest widoczny.

Jak należy przygotować dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

Przygotowując się do wizyty, zwłaszcza po raz pierwszy, trzeba starać się nie przekazywać dziecku zbyt wielu szczegółów. W ten sposób powstanie więcej pytań, a dodanie dodatkowych informacji na temat dodatkowego leczenia, takiego jak wypełnienie, które może być potrzebne, może powodować niepotrzebny niepokój u malucha. Rodzice muszą zachować pozytywne nastawienie podczas rozmowy o nadchodzącej wizycie. Unikać mówienia, że wszystko będzie dobrze, bo jeśli dziecko odczuje dyskomfort podczas leczenia, może stracić zaufanie zarówno do dentysty, jak i rodziców.

Niektórzy rodzice zabierają dzieci ze sobą do stomatologa, ale eksperci twierdzą, że to błąd. Rodzice mogą się martwić o wizytę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a ich dziecko poczułoby te obawy. Opowiadanie o ekstrakcjach, kanałach korzeniowych, protetyce lub innych negatywnych doświadczeniach również spowoduje niepokój. Biorąc dziecko do stomatologa dla dorosłych również będzie odbierało złe wrażenie, ponieważ większość stomatologów dziecięcych sprawia, że ich gabinety są przyjazne dla dzieci – niektóre mają gry wideo, przyjemne zdjęcia na ścianach, filmy i programy telewizyjne, które dzieci lubią.

Sytuacje nagłe wymagające pilnej wizyty w przychodni stomatologicznej

Sytuacje nagłe występują często u młodych pacjentów. Chociaż niektóre mogą wymagać pilnego leczenia, ważne jest zachowanie spokoju podczas określania przebiegu działań. Do nagłych sytuacji stomatologicznych należą wszelkie urazy lub stan, który wymaga natychmiastowej uwagi.

Przykłady obejmują: ból zęba, złamane zęby, przemieszczenie zębów, uszkodzone kości szczęki, policzki, wargi lub języka.

Często te nagłe sytuacje stomatologiczne są spowodowane zranieniem zębów, dziąseł lub miękkich tkanek w ustach. Choć u dzieci może dojść do urazu zębów, dzieci są najbardziej podatne na ich łamanie w okresie przedszkolnym i u nastolatków, kiedy dzieci zaczną uczestniczyć w bardziej energicznych sportach.

Rate this post