dziecko u stomatologa Stomatologia dziecięca
5 stycznia 2020

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty?

Wielu dorosłych boi się wizyty u stomatologa. Odwiedzają gabinet dentystyczny w ostateczności, ponieważ nie znoszą odgłosu wiertła i wszystkich rzeczy kojarzących się z dentystą. Często przerzucają swoje lęki na dzieci i odwlekają wizytę do czasu, kiedy malec uskarża się na ból ząbka. To błąd, ponieważ tylko regularne wizyty zapewnią dziecku zdrowy uśmiech. Co więcej, im wcześniej zaczniemy odwiedzać dentystę z pociechą, tym mniejszy strach będzie temu towarzyszył.

Troska o ząbki dziecka zaczyna się już w ciąży

Mało który rodzic o tym wie, ale pierwszą wizytę u stomatologa warto odbyć już wtedy, kiedy spodziewamy się dziecka. Zawiązki zębów kształtują się już w okresie płodowym, dlatego przyszła mama powinna dbać o swoją dietę. Zazwyczaj stara się jeść zdrowo, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę, że to, co spożywa, ma również wpływ na ząbki jej maluszka.

Stomatolog podpowie, co należy jeść, aby zadbać o zdrowe i silne uzębienie pociechy. Powinno się wprowadzić do codziennego żywienia przede wszystkim produkty bogate w  wapń, białko fosfor oraz witaminę D, w tym jajka, ryby, nabiał, a także rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste. Podczas wizyty u dentysty w trakcie ciąży dowiemy się również, jak dbać o jamę ustną maluszka od dnia jego narodzin i jakich zachowań się wystrzegać, aby uchronić pociechę przed próchnicą. Najważniejsze to unikać słodkości, ale też starać się nie używać tej samej łyżeczki i nie całować dziecka w usta, aby nie przenosić bakterii powodujących próchnicę.

Taka wizyta jest bardzo ważna, tym bardziej że przyszła mama może również zatroszczyć się o swoje uzębienie. Wbrew powszechnej opinii można, a nawet trzeba leczyć zęby w trakcie ciąży, ponieważ stany zapalne zębów mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm – dodaje nasz ekspert z wielospecjalistycznej przychodni stomatologicznej Artdent.

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem   

Kiedy maluszek się urodzi, powinniśmy odwiedzić dentystę, zanim ukończy pierwszy rok życia. Również gdy nie ma jeszcze pierwszych ząbków. Wczesna kontrola stomatologiczna pozwoli stwierdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości, których nie zdiagnozował pediatra i czy rozwój uzębienia naszej pociechy przebiega prawidłowo.

Kolejne wizyty z dzieckiem u dentysty powinny odbywać się regularnie, nie rzadziej niż co sześć miesięcy. Nawet kiedy ząbki nie wymagają leczenia! Tylko dzięki systematycznym wizytom dziecko może oswoić się ze stomatologiem i przekonać się, że gabinet dentystyczny nie wiąże się z niczym nieprzyjemnym. A gdy konieczne będzie leczenie, również nie ma się czego bać. Nowoczesne techniki leczenia i specjalistyczny sprzęt pozwalają leczyć bez bólu i dyskomfortu. Gdy maluszek się o tym przekona, nigdy nie będzie odczuwać strachu przed kontrolowaniem stanu swojego uzębienia.

5/5 - (1 vote)