dentysta-dzieciecy Stomatologia dziecięca
24 kwietnia 2018

Jak wybrać dobrego stomatologa dziecięcego?

Wybór stomatologa, który zajmie się naszymi zębami, to niełatwe zadanie. Czytamy opinie, zbieramy je wśród znajomych i w Internecie, zastanawiamy się nad wyborem i ostatecznie odwiedzamy wybranych specjalistów, aby sprawdzić ich profesjonalizm w praktyce. Sprawa komplikuje się, gdy wybieramy stomatologa nie dla siebie, a dla swojego dziecka – wszelkie wymagania nadal obowiązują, a do tego dochodzą kolejne, związane ze specyfiką małych pacjentów.

Dziecko to niezwykle wymagający pacjent

Każdy rodzic wie, jak uciążliwe potrafią być dzieci, jeśli zachorują lub coś je boli. Najlepiej takich sytuacji w ogóle unikać, ale taka profilaktyka wymaga zazwyczaj regularnych wizyt u różnych specjalistów. Z wieloma z nich nie ma większego problemu, ale nie ma chyba bardziej przerażającego dla dzieci lekarza, niż lekarz‐stomatolog. Istotne jest zatem, aby odpowiednio wybrać gabinet, który odwiedzimy ze swoją pociechą. Ma to kluczowe znaczenie dla wyrobienia odpowiednich nawyków w przyszłości. Jeśli dziecko będzie zniechęcone czy też przestraszone wizytami u dentysty, z pewnością będzie ich unikało także w dorosłym życiu. Nie możemy do tego doprowadzić – niechlubne statystyki dowodzą, że większość Polaków posiada jakiegoś typu schorzenia związane z zębami. Na stomatologu dziecięcym ciąży zatem ogromna odpowiedzialność. Wiedzą to specjaliści z gabinetu Multimed, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające są dzieci.

Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Dobry stomatolog dziecięcy musi się wykazać na wielu polach. Jednym z nich jest empatia – nawiązywanie kontaktu z dzieckiem i zrozumienie jego punktu widzenia. Tylko w ten sposób lekarz może odwołać się do ewentualnych lęków i obaw małego pacjenta, a następnie je rozwiać. Częstą metodą stosowaną przez stomatologów dziecięcych jest zaspokajanie ciekawości dziecka. Każde z nich, nieważne jak przejęte wizytą u dentysty, z pewnością będzie miało mnóstwo pytań na temat przebiegu badania czy zabiegu. Jeśli lekarz będzie otwarty na rozmowę, szybko zdobędzie sobie zaufanie dziecka, a tym samym wykona swoje obowiązki sprawniej. Istotny jest także wygląd gabinetu stomatologicznego – dobrze, aby był on przyjazny dla dzieci w każdym wieku, które dzięki obecności subtelnych dodatków w wystroju placówki mogą poczuć się swobodniej. Jeśli wszelkie te wymagania będą spełnione, młody człowiek nie wyrobi w sobie żadnych fobii czy strachu przed badaniem i leczeniem zębów, dzięki czemu zachowa zdrowy uśmiech przez wiele długich lat.

5/5 - (5 votes)