Dziecko u stomatologa Stomatologia dziecięca
19 stycznia 2021

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Wizyta z dzieckiem na wizycie kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest bardzo stresujące dla każdego rodzica. Każdy bowiem doskonale wie, że taka wizyta na pewno będzie się wiązała z dużym stresem dla dziecka. Nawet jeśli bowiem dziecko nie ma jeszcze nieprzyjemnych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym, to ilość nowych bodźców może być dla niego bardzo trudna do przyswojenia. Dlatego też tak bardzo ważne jest właściwe przygotowanie swojego dziecka do takiej wizyty. W artykule dokładnie tłumaczymy, w jaki sposób można przygotować swoje dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Na początku wytłumacz, czym dokładnie zajmuje się stomatolog

Największym zagrożeniem dla dziecka może być ilość nowych bodźców i brak zrozumienia wykonywanych w trakcie wizyty w gabinecie działań. Dlatego też przed udaniem się ze swoim dzieckiem na wizytę w gabinecie stomatologicznym, koniecznie powinniśmy najpierw mu dokładnie wytłumaczyć, na czym polega praca stomatologa i dlaczego jest ona tak bardzo ważna. Dziecko koniecznie musi wiedzieć, jak ważny dla niego jest i będzie stan jego zębów i jamy ustnej i jaką rolę pełni w tym stomatolog. Rodzice powinni też w miarę możliwości wytłumaczyć dziecku, na czym będzie polegało wykonywane przez stomatologa badanie i jaki jest jego cel. W przypadku małych dzieci jest to bowiem nie tylko sprawdzenie, czy na rozwijających się ząbkach nie ma żadnych śladów choroby próchnicowej, ale również sprawdzenie tego, czy prawidłowo rozwijają się łuki zębowe.

Właściwie przygotuj psychicznie swoje dziecko do wizyty u stomatologa

Czyli spróbuj pozytywnie je nastawiać do dentysty i do samego gabinetu. Najważniejsze jest to, żeby w trakcie rozmowy i tłumaczenia dziecku, na czym będzie polegało badanie go nie straszyć. Wszystkie czekające na nie w trakcie badania ewentualne nieprzyjemności czy możliwość odczuwania bólu trzeba przedstawić w taki sposób, żeby dziecko się tego nie bało tylko zrozumiało, że istnieje takie zagrożenie. Koniecznie jednak trzeba też dziecku powiedzieć, ze niekoniecznie musi tak być i często przeprowadzane przez dentystę badanie nie łączy się z żadnym dyskomfortem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z kliniki Codzienna Stomatologia w Mysłowicach: Dobre przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym nie tylko pozwoli uniknąć związanych z wizytą nieprzyjemności, ale również będzie miało wpływ na to, jak chętnie nasze dziecko będzie się zgłaszało na wizyty kontrolne także w przyszłości. Według badań najwięcej dorosłych pacjentów, którzy unikają wizyt u stomatologa, jako przyczynę takiego stanu rzeczy wymienia nieprzyjemne doświadczenia z dzieciństwa. Dlatego też tak bardzo ważne jest niedopuszczenie do tego, żeby dziecko już od maleńkości się takich wizyt bało.

Znajdź dobry gabinet stomatologiczny i odpowiedniego lekarza

Żeby zwiększyć swoje szanse na to, że planowana wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym będzie udana i nie będzie się wiązała z żadną traumą dla dziecka koniecznie powinno się również poświęcić trochę swojego czasu na to, żeby znaleźć odpowiednią klinikę stomatologiczną oraz odpowiedniego stomatologa dziecięcego. W tym celu warto jest poszukać informacji w Internecie, przede wszystkim na lokalnych forach internetowych, popytać swoich znajomych i sąsiadów z osiedla lub po prostu samodzielnie udać się do kliniki, żeby dowiedzieć się więcej na temat znajdujących się w niej gabinetów oraz pracujących w niej lekarzy. Warto w trakcie przeprowadzania takiego researchu sprawdzić też, czy poczekalnia w gabinecie jest przystosowana do potrzeb dzieci oraz warto przeczytać opinie na temat interesującej nas przychodni.

Planując opiekę stomatologiczną dla swojego dziecko warto jest również rozważyć umówienie się na wizytę adaptacyjną, która pozwoli dziecku lepiej poznać pracę stomatologa i na pewno nie będzie się dla niego wiązała z żadnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Rate this post