wizyta dziecka u stomatologa Stomatologia dziecięca
27 listopada 2019

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Dla dziecka wizyta u stomatologa może być bardzo stresującą sytuacją. Aby jednak uniknąć lęku i niepotrzebnych nerwów, warto rozpocząć przygotowania do wizyty jeszcze w domu. Istotne jest także skorzystanie z wizyty adaptacyjnej lub profilaktycznej, gdy u dziecka nie ma jeszcze konieczności leczenia zębów lub wykonywania specjalistycznych zabiegów. Na co zwrócić uwagę przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa?

Jak powinno wyglądać domowe przygotowanie dziecka do wizyty?

Przed wizytą u stomatologa warto zadbać o właściwe nastawienie dziecka. Aby nie bało się dentysty, rodzic powinien zwracać uwagę na słowa. Nie powinien używać zwrotów takich jak: „nic się nie bój”, „z pewnością nie będzie bolało”, „stomatolog nic ci nie zrobi” itp. Jest to istotne, gdyż powyższe słowa utrwalają negatywne skojarzenia, a także mogą niepotrzebnie wystraszyć dziecko i rozwinąć u niego dentofobię. W rozmowie o wizycie warto opisywać to, co się na niej wydarzy, wykorzystując pozytywne wyrażeniach takie jak: „dentysta sprawdzi kolor twoich ząbków”, „stomatolog policzy, ile ząbków już wyrosło” itp. Aby wizyta dziecka u stomatologa była pozytywnym doświadczeniem, przydatna będzie także domowa zabawa w dentystę. Opiekun może zachęcić dziecko, by sprawdziło ząbki ulubionym zabawkom i tak np. można zachęcać maskotki do szerokiego otwierania buzi, świecenia latarką w usta, liczenia ząbków oraz leczenia ich np. poprzez dmuchanie na nie słomką.

Dlaczego warto zdecydować się na wizytę adaptacyjną?

Dziecko powinno zapoznać się z gabinetem stomatologicznym oraz stomatologiem jak najwcześniej. Bardzo istotne jest, by pierwsza wizyta dziecka u stomatologa nie była związana z bólem zęba i koniecznością leczenia stomatologicznego – podkreśla specjalista z Gabinetu Stomatologicznego SOS z Jarocina.

Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko może dowiedzieć się, jak konkretnie wygląda gabinet stomatologiczny, a także poznać wszystkie znajdujące się w nim sprzęty i narzędzia. Dziecko może także w przyjemnej atmosferze porozmawiać z dentystą oraz usiąść na fotelu dentystycznym, co skutecznie pomaga oswoić się z tym miejscem. Wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa jest neutralna, dlatego nie wykonuje się podczas niej żadnych badań, przeglądów ani leczenia.

O czym jeszcze pamiętać przed wizytą dziecka u stomatologa?

Przed wizytą dziecka u stomatologa, warto mu o niej wcześniej powiedzieć, zapoznać z celem wizyty oraz opisać jej przebieg. Aby wizyta przebiegała w pozytywnej atmosferze, należy powiedzieć dziecku, że opiekun będzie ciągle obok niego, a także że może zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Można także zdecydować się na nagrodzenie dziecka po wizycie np. pójściem do ulubionej bawialni. Z kolei, jeśli wizyta ma być związana z leczeniem zębów, warto wybrać gabinet, w którym stosuje się specjalnie przeznaczone dla dzieci znieczulenia. Obecnie popularnym jest np. bezbolesne znieczulenie The Wand, które wycisza dziecko i relaksuje, a wszystko nie za sprawą strzykawki, a metody wziewnej.

5/5 - (1 vote)