zeby mleczne Higiena, Stomatologia dziecięca
31 maja 2016

Jak dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne są przejściowym uzębieniem. Wyrastają w procesie ząbkowania, przygotowują miejsce dla zębów stałych i wypadają. Jakie znaczenie mają mleczaki dla zdrowia jamy ustnej i prawidłowego formowania aparatu artykulacyjnego? W jaki sposób należy pielęgnować zęby mleczne?

Mleczaki podstawą formowania twarzoczaszki

Zęby mleczne mają ogromny wpływ na formowanie prawidłowego aparatu artykulacyjnego, kształtują go i przyczyniają się do odpowiedniego rozwoju kości (zarówno szczęki, jak i żuchwy). Ingerowanie w naturalny proces rozwoju zębów mlecznych, np. zbyt szybkie ich usuwanie, może spowodować nieprawidłowości rozwojowe kości i w przyszłości odbić się wadami zgryzu. Często już na etapie rozwoju zębów mlecznych ważą się losy dotyczące leczenia ortodontycznego w przyszłości. Jeżeli zatem chcesz, aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowymi, prostymi i pięknymi zębami stałymi, zatroszcz się o odpowiednią pielęgnację mleczaków.

Co więcej, zęby mleczne mogą ulec zepsuciu, dlatego często jest wymagane ich leczenie.

Na czym polega odpowiednia pielęgnacja mleczaków?

Zęby mleczne cechują się niską odpornością oraz, co za tym idzie, zwiększoną tendencją do rozwoju próchnicy. Stan próchniczy przemieszcza się bardzo szybko na kolejne zęby, co trudno jest zahamować i wyleczyć. Okazuje się, że już na etapie ciąży kształtują się uwarunkowania zdrowia uzębienia dziecka. Jeżeli kobieta w ciąży nieodpowiednio się odżywia czy zanadto stresuje, istnieje większe ryzyko zachorowań u dziecka. Następnie o zdrowych zębach dziecka decyduje dieta i higiena jamy ustnej dziecka.

Przede wszystkim w okresie rozwoju zębów mlecznych i ich wymiany zaleca się częste wizyty u stomatologa. Przyjmuje się średnio kontrole co 3 miesiące – konkretnych wskazówek udzieli dentysta w zależności od potrzeb dziecka. Jeżeli rozwój uzębienia jest pod stałą kontrolą stomatologiczną, możemy mieć pewność, że nic nie umknie naszej uwadze, a wszystkie nieprawidłowości zostaną natychmiast zażegnane.

Przeczytaj, na czym polega leczenie dentystyczne u dzieci.

Należy również zwrócić uwagę na samodzielną higienę jamy ustnej. Wybierzmy dziecku pastę do zębów z wysoką zawartością fluoru, który zabezpiecza przed próchnicą, tworząc warstwę ochronną. Wykonujmy dodatkowe zabiegi dentystyczne, takie jak fluoryzacja czy lakowanie.

Na zdrowe zęby mleczne ma wpływ dieta, dlatego zadbajmy o to, aby dziecko jadło jak najwięcej witamin i składników odżywczych, pokarmów bogatych w wapń, a unikało słodyczy.

5/5 - (3 votes)