dziecko u stomatologa Stomatologia dziecięca
16 lipca 2020

Dziecko u stomatologa – jak nie bać się dentysty?

Wiele dzieci obawia się tego, co jeszcze niepoznane. Dlatego stres budzić może u nich na przykład wizyta u dentysty, w gabinecie, w którym nigdy nie byli i nie wiedzą, czego oczekiwać po spotkaniu ze stomatologiem. Rodzice mogą zrobić wiele, żeby zmniejszyć stres u dziecka i spowodować, że z uśmiechem na ustach będzie odwiedzało ono gabinet dentystyczny. Jak do tego doprowadzić?

Czego nie powinniśmy robić?

Rodzice i opiekunowie dzieci nigdy nie powinni straszyć dziecka dentystą i zabiegami stomatologicznymi. Szybko wywołają wówczas u swojej pociechy lęk przed dentystą. Nie można więc mówić do dziecka: jeśli nie umyjesz zębów, pójdziesz do dentysty, który ci je wyrwie. Dziecko być może nie do końca zrozumie, co to za zabieg, ale sam ton rodzica może spowodować, że wykształci w swoim umyśle negatywny obraz stomatologa.

Dorośli także mogą bać się dentysty, ale nie mogą przenosić swoich indywidualnych lęków i traum na dziecko, ponieważ będą mieli duży problem z wizytami kontrolnymi i leczeniem ząbków dziecka. Nawet jeśli rzeczywiście boimy się dentysty i jak ognia unikamy wizyt u niego, to nie mówmy o tym dziecku. Okażmy odwagę i dawajmy dobry przykład, umawiając się wraz z nim na badanie kontrolne. Kiedy dziecko zobaczy, że bez problemu i bez lęku rodzic siada na fotelu dentystycznym i poddaje się zabiegom czy choćby rutynowej kontroli, będzie go najprawdopodobniej naśladować. 

Wspólna zabawa w dentystę

Warto spróbować oswoić dziecko z dentystą poprzez zabawę. W sklepach dostępne są zestawy zabawkowych narzędzi dentystycznych, albo ciastoliny wraz z formami do zrobienia ząbków czy języka. Można też wyposażyć swoje dziecko w ilustrowaną książkę opowiadającą o pracy stomatologa. Wraz z dzieckiem pobawmy się w dentystę, a pacjentem możemy być my sami lub pluszowe misie. Przybliżmy dziecku, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta u dentysty. Co będzie chciał zobaczyć i jak zachować się na fotelu dentystycznym. Spokojny, wyważony ton spowoduje, że dziecko uspokoi się i już nie będzie bało się tego, co nieznajome.

Dowiedz się więcej: 

Wizyta adaptacyjna

Dobrym rozwiązaniem tego, by dziecko nie bało się dentysty, jest umówienie swojej pociechy na wizytę adaptacyjną. Wówczas ma szansę na nawiązanie pierwszego kontaktu z dentystą, poznania lekarza i przestrzeni gabinetu stomatologicznego. Wizyta nie musi być związana z zabiegiem czy przeglądem ząbków, ale jeśli dziecko zechce otworzyć buzię i pokazać swoje ząbki lekarzowi, tym lepiej dla rodziców. 

Stworzenie bezpiecznych ram wizyt u lekarza, w tym u dentysty, ułatwia dziecku przejście przez ten etap w swoim życiu. Jeśli od początku dziecko będzie dobrze przygotowane do wizyty u dentysty, w przyszłości chętnie będzie chodziło na kontrole i niezbędne zabiegi. Zawsze powinniśmy mówić prawdę i opisywać dokładnie zabiegi, jakie może wykonać dentystę. Nie odstępujmy dziecka na krok w gabinecie, jeśli tego potrzebuje. Trzymanie za rękę rodzica podczas wizyty u dentysty czy zabiegów z pewnością go uspokoi. 


logo SoftDent

Rate this post