stomatolog dzieciecy Stomatologia dziecięca
31 października 2016

Czym powinien się charakteryzować idealny stomatolog dziecięcy?

Nawet wiele dorosłych osób nie lubi wizyt w gabinetach dentystycznych, ponieważ kojarzą im się z bolesnym borowaniem i ekstrakcją zębów. Dlatego bardzo ważna jest edukacja stomatologiczna u dzieci oraz wybór odpowiedniego dentysty, który zajmie się ich zębami. Od tego, w jaki sposób dziecko odbierze swoje pierwsze wizyty u stomatologa, zależy jakie podejście do dentysty człowiek ten będzie miał w swoim dorosłym życiu.

Stomatolog idealny dla dziecka

Stomatologia, mówimy o kierunku studiów, przygotowuje przyszłych lekarzy do wykonywania swojej pracy w zawodzie. Tego, jak traktować pacjenta, jak nabrać do niego przyjaznego nastawienia i przede wszystkim empatii stomatolog musi nauczyć się sam. Od pierwszych doświadczeń pacjenta, zwłaszcza małego, zależy czy będzie on chciał powrócić do gabinetu – mówi nam dr n. med. Małgorzata Kiernicka z Centrum Stomatologicznego New-Dent z Lublina.

Idealny stomatolog dziecięcy powinien rozumieć obawy malucha, zwłaszcza w czasie pierwszej wizyty. Niezwykle ważna jest pierwsza wizyta młodego człowieka w gabinecie stomatologicznym, która powinna się odbyć jak najwcześniej, nawet wtedy, gdy dziecko ma jeszcze tylko zęby mleczne. Nieleczone mogą wpływać na ogólny stan zdrowia dziecka. Często zdarza się także, że problemy z zębami mlecznymi przyczyniają się do problemów z zębami stałymi w przyszłości.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Jeżeli nasz maluch nie był jeszcze w gabinecie stomatologicznym, warto zaplanować pierwszą wizytę z pewnym wyprzedzeniem. Najlepiej, gdy pierwsza wizyta u dentysty nie kojarzyła się z bólem zębów. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje dzieciom tak zwane wizyty adaptacyjne. Młody człowiek może obejrzeć sprzęt, który znajduje się w gabinecie, zobaczyć jak pochyla się i podnosi fotel. Stomatolog dokonuje wówczas tylko przeglądu uzębienia małego pacjenta i opowiada o tym, jak prawidłowo myć zęby i dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna. Dzięki temu dziecko nie kojarzy wizyty u stomatologa z czymś strasznym, a jedynie z nowym doświadczeniem.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę?

Najlepszą porą na wizytę w gabinecie stomatologicznym są godziny przedpołudniowe. Dziecko nie jest wówczas zmęczone, a wizyta i czas oczekiwania na nią się nie dłuży. Powinniśmy powiedzieć dziecku dokładnie, gdzie się wybieramy i jak będzie przebiegała wizyta. Warto przedstawić postać stomatologa jako lekarza specjalisty, który bardzo dobrze zna się na zębach i który potrafi naprawić ewentualne ubytki. Nie należy okazywać naszych obaw, nawet jeśli my sami przejmujemy się pierwszą wizytą u dentysty naszej pociechy.

5/5 - (1 vote)