Stomatologia dziecięca
21 listopada 2017

Jakie cechy powinien posiadać dentysta dziecięcy?

Jak można się domyśleć, dzieci to bardzo wymagający pacjenci. Niekoniecznie rozumieją wszystko, co ma związek z wizytą u stomatologa i trudno im wytłumaczyć, co w konsekwencji kończy się np. płaczem. Dobry dentysta dziecięcy powinien wiedzieć, jak z nimi współpracować!

Gabinet przyjazny dzieciom

Choć to nie cecha dentysty, to liczy się pierwsze wrażenie. Mowa oczywiście o przekroczeniu progu gabinetu. Profesjonalny dentysta z Chorzowazadba o to, by dziecko czuło się komfortowo i przyjaźnie. Pomogą mu w tym zabawki, książeczki i kolorowe mebelki (tzw. kącik zabaw). Jeśli zaś cały gabinet jest dedykowany dzieciom, warto postawić także na odpowiedni wystrój – ściany, podłogi, dodatki. A co po wizycie? Niezbędne okażą się smakowe pasty do zębów (np. w komplecie ze szczoteczką) lub lizaki dla najodważniejszych w ramach nagrody.

Cierpliwość

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dzieci nierzadko krzyczą, płaczą i wiercą się. W tej sytuacji dentysta musi wykazać się stoickim spokojem i życzliwością. Nerwy są absolutnie zabronione – to spotęguje poczucie strachu u małego pacjenta.

Uśmiech

To podstawa w relacjach z najmłodszymi! Dobry stomatolog dziecięcy jest zawsze uśmiechnięty, wesoły i z poczuciem humoru. Potrafi rozbawić dziecko i sprawić, że po prodtu go polubi. Uśmiechnięta osoba wzbudza większe zaufanie – a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Maksimum uwagi

Ta cecha dotyczy właściwie każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Wiadomo jednak, że dzieci potrzebują jej najwięcej. Dentysta nie powinien traktować malucha jako kolejnego pacjenta do odhaczenia, tylko poświęcić mu tyle czasu, ile będzie potrzeba, z zachowaniem wszystkich powyższych cech.

Empatia

Stomatolog powinien wczuć się w sytuację dziecka i pokazać mu, że jest z nim solidarny. Pomoże mu w tym komunikacja jego językiem i próba udowodnienia, że przecież nie chce mu zrobić nic złego. Dobrym pomysłem jest rozluźniająca opowieść np. o dobrym dentyście, który pomagał dzieciom mieć piękne ząbki. Wystarczy uruchomić wyobraźnię!

5/5 - (1 vote)