Stomatologia dziecięca
31 maja 2017

Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Dobry stomatolog dziecięcy musi z łatwością nawiązywać kontakt ze swoimi pacjentami, co nie każdemu specjaliście przychodzi z łatwością. Przedstawiamy cechy, którymi powinien charakteryzować się idealny dentysta dziecięcy.

Wymagający pacjent

Stomatologia dziecięca to bardzo wymagająca specjalizacja. Jej trudność nie leży jednak w samym procesie leczenia, ale głównie w kontakcie z młodym pacjentem. W przypadku leczenia zębów dzieci konieczna jest umiejętność nawiązania z nimi kontaktu w taki sposób, by zapomniały o stresie związanym z wizytą i nie bały się przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych.

-Dentysta specjalizujący się w leczeniu zębów dzieci musi być wobec swoich pacjentów wyjątkowo życzliwy. Dobre podejście sprawi, że młody człowiek nie będzie w przyszłości bał się wizyt u stomatologa, co zaprocentuje także w jego dorosłym życiu – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący klinikę stomatologiczną Codzienna Stomatologia.

Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Idealny dentysta dziecięcy powinien przede wszystkim cechować się ogromnym spokojem i cierpliwością. Musi dbać o komfort psychiczny małego pacjenta, aby ten bez większych oporów poddał się leczeniu. By to osiągnąć, stomatolog musi być dla dziecka bardzo miły, wykazywać wobec niego troskę i podchodzić z wyczuciem, które jest bardzo ważne – młodzi pacjenci mają tendencję do wyolbrzymiania bodźców jakie odczuwają, także tych bólowych. W sytuacji, w której dziecko wpada w panikę, dentysta powinien potrafić je uspokoić, aby wizyta nie pozostawiła po sobie ciężkiej do usunięcia traumy.

Dobry stomatolog podczas leczenia dokładnie opisuje dziecku wszystkie wykonywane przez niego w danym momencie czynności, nie okazując przy tym oznak zniecierpliwienia i znudzenia. Najlepiej, jeśli do całej sytuacji podchodzi z odrobiną humoru, który potrafi rozładować nawet najcięższą atmosferę.

Wyposażenie gabinetu ma znaczenie

Poza odpowiednimi cechami charakteru i właściwym podejściem, dobry dentysta dziecięcy dba także o odpowiednie wyposażenie swojego gabinetu, dostosowując go do wymagań małych pacjentów. Gabinet stomatologa dziecięcego powinien mieć odpowiedni wystrój, a w jego poczekalni warto umieścić zabawki, które umilą dzieciom czas oczekiwania na wizytę.

Idealny stomatolog dziecięcy musi również zadbać o to, by wizyty u niego wywoływały u pacjentów same pozytywne skojarzenia. Z tego powodu powinien uatrakcyjniać wykonywane przez niego zabiegi lecznicze, np. wykorzystując kolorowe plomby i bezbolesne metody znieczulenia.

4.5/5 - (2 votes)