stomatolog-dzieciecy Stomatologia dziecięca
13 września 2016

Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Wszyscy wiemy, jaki strach wzbudza u dzieci widmo wizyty u dentysty – w końcu sami byliśmy dziećmi i zapewne też baliśmy się leczenia zębów. Warto sobie uświadomić, że strach przed gabinetem stomatologicznym nie ma już racji bytu, ponieważ wyposażenie i techniki leczenia zębów są zupełnie inne, niż jeszcze 20 lat temu. Jednak opinia o „dentyście-sadyście” wciąż pokutuje, zwłaszcza wśród dzieci. Wyleczyć je z tego może jedynie wizyta u dentysty, który ma… no właśnie, co powinien mieć idealny dentysta dla dzieci?

Dziecko – pacjent specjalnej troski

Dobrego dentystę dziecięcego można poznać po tym, że podchodzi do leczonych dzieci tak, jak do swoich własnych – z największą troską, wyczuciem i spokojem. Trzeba pamiętać, że dzieci odczuwają wszystkie bodźce o wiele mocniej niż dorośli – jeśli wobec nas lekarz zachowa się źle lub zabieg będzie bolesny, to szybko przejdziemy do porządku dziennego i zmienimy nastawienie, ewentualnie lekarza, jeśli zabieg będzie wykonany niepoprawnie. U dziecka nieodpowiednie zachowanie lekarza może wzbudzić lęk przed każdym dentystą na wiele, wiele lat. Dlatego stomatolog dziecięcy powinien szybko dostrzegać i rozumieć potrzeby dziecka i jeszcze szybciej na nie reagować. Konieczne jest do tego…

…odpowiednie podejście pedagogiczne

Jak już było wspomniane na początku, kiedy dajemy dentyście pod opiekę swoje dziecko, to w pewnym sensie staje się on na czas zabiegu drugim rodzicem. A przynajmniej powinien tak się zachowywać i tak do dziecka podchodzić: rozumieć świat dziecka, mówić do niego jego własnym językiem, mieć nieskończoną cierpliwość i emanować uśmiechem. Dziecko bardzo szybko wyczuje, jeśli będzie dla lekarza jedynie kolejnym, jednym z wielu pacjentów, którego trzeba tylko szybko obsłużyć i zarobić na nim pieniądze i łatwo się do niego zrazi. Zatem właściwe nastawienie i podejście lekarza to więcej niż połowa sukcesu; ważne jest też oczywiście…

…wyposażenie gabinetu

Dobre podejście do dzieci objawia się na przykład tym, że gabinet jest wyposażony tak, aby móc przyjmować dzieci w odpowiedni dla nich sposób. Zanim więc wybierzemy dentystę dla naszego dziecka, warto sprawdzić na stronie www lub telefonicznie, czy gabinet jest wyposażony pod kątem leczenia dzieci: czy ma kolorowe i światłoutwardzalne plomby, możliwość oglądania bajek podczas wizyty, kolorowanki w poczekalni, znieczulenie w formie żelu lub sprzęt do wykonywania sedacji. Sedacja to inaczej uspokojenie poprzez podanie dziecku gazu rozweselającego – pociecha staję się wtedy skora do współpracy, nieco zobojętniała, nie odczuwa dużego strachu.

Jak zatem znaleźć dobrego dentystę dla dzieci?

Dobrego lekarza można znaleźć przeszukując fora internetowe, portale dziecięce i parentingowe oraz pytając znajomych – możliwość polecania danego lekarza dalej jest kluczowa. Dalszej selekcji możemy dokonać dzwoniąc do gabinetu i pytając o napisane powyżej wyposażenie oraz pytając o możliwość zorganizowania wizyty adaptacyjnej; taką możliwość ma np. Centrum Stomatologiczne Apex we Wrocławiu. Na takiej wizycie dziecko zapozna się z dentystą, jego gabinetem i pracą; wzbudzi to w naszym dziecku poczucie bezpieczeństwa i przyjazne nastawienie do lekarza. Nasza pociecha zobaczy wtedy, że dentysta to nic złego i że nie trzeba się go tak bać, a wizyty u niego mogą być przyjemne.

5/5 - (1 vote)