stomatolog dziecięcy Stomatologia dziecięca
31 października 2019

Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Leczenie zębów u najmłodszych wymaga specjalnego podejścia, dlatego też tylko najlepszy gabinet stomatologiczny zadowoli pacjentów w tym wieku. Stomatolog dziecięcy musi posiadać oprócz wiedzy i umiejętności, także doświadczenie w pracy z dziećmi. Jest to niezbędne, gdyż tylko wtedy możliwe jest bezstresowe leczenie dentystyczne najmłodszych. Jakie konkretnie cechy powinien posiadać dentysta dziecięcy?

Dobry stomatolog dziecięcy ma podejście, empatię i przyjazne usposobienie

Aby leczenie zębów przebiegało w komfortowej atmosferze, konieczny jest wybór odpowiedniego specjalisty. By uniknąć niepotrzebnego stresu u dziecka, warto wybrać gabinet specjalizujący się w leczeniu zębów u dzieci – ma się wtedy gwarancję, że dziecko będzie miało kontakt z odpowiednim specjalistą. Stomatolog dziecięcy musi mieć przede wszystkim właściwe podejście. Powinien cechować się cierpliwością, gdyż dzieci, szczególnie te najmłodsze, często nie są w stanie w określonym czasie, wykonywać konkretnych poleceń. Ponadto, dentysta dla dzieci powinien posiadać pozytywne usposobienie, co oznacza, że potrafi tak do dziecka podejść, by leczenie (np. kanałowe leczenie zęba) nie było powodem do stresu i łez.

Dobry stomatolog ma odpowiednie sposoby działania

Ponadto, tego typu specjalista musi wykazywać empatię i reagować na określone sytuacje w odpowiednim czasie, co oznacza, by przewidzieć, że dziecko nie będzie w stanie znieść bólu i np. zaproponować znieczulenie komputerowe. Oprócz tego wybrany stomatolog dla dzieci musi mieć doświadczenie w pracy z maluchami, aby przewidzieć ich zachowania, a także przećwiczyć sposoby reagowania. Jego praca wymaga tego, by m.in. potrafił przekonać malucha do otwarcia buzi, wykonał jak najszybciej lakowanie zębów lub sprawił, że leczenia zębów nie będzie bolesnym i traumatycznym wspomnieniem.

Warto podkreślić, że dobry stomatolog dla dzieci ma także odpowiednie narzędzia do pracy. Chodzi o konkretne sposoby na to, by jeśli sytuacja będzie tego wymagała, pomógł dziecku zrelaksować się i umożliwić mu odejście myślami od leczenia zębów – podkreśla specjalista ze Studia Stomatologii „Skrzat” z Krakowa.

Należy wiedzieć, że wybór właściwego specjalisty jest kluczowy, by dziecko nie tylko miało zdrowe zęby obecnie, ale także, by chętnie chodziło do stomatologa w przyszłości. Dobry dentysta dziecięcy jest w stanie zaszczepić w maluchu chęć dbania o zęby, a także brak lęku przed ewentualnym leczeniem.

5/5 - (1 vote)