nadwrazliwosc zebow Pierwsza pomoc
3 lutego 2016

Nadwrażliwość zębów nie daje Ci spokoju?

Uwielbiasz słodycze, ale przeszywa Cię ból podczas ich jedzenia? Znasz uczucie przeraźliwego bólu, gdy jesz coś zimnego? Jeśli tak, nadwrażliwość zębów jest także Twoją zmorą.

Przyczyną nadwrażliwości zębów jest najczęściej starta powierzchnia zęba. Jeśli korzenie zębów są odsłonięte i nie chronią ich dziąsła, wszelkie substancje trafiają do nerwu zęba i powodują przeszywający ból. Dlaczego cierpimy na nadwrażliwość? Najpowszechniejszym zaniedbaniem prowadzącym do nadwrażliwości zębów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Do choroby prowadzą także niedobór witamin czy próchnica.

Nadwrażliwość zębów – jak radzić sobie samemu?

Jeśli dokucza nam nadwrażliwość zębów, powinniśmy ściśle przestrzegać ogólnych zaleceń. Należą do nich przede wszystkim unikanie potraw, które narażają nas na ból, a także solidne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką i pastą z fluorem.

Oprócz nieprzyjemnego uczucia podczas jedzenia słodkich i zimnych potraw nadwrażliwość zębów może mieć przykre skutki prowadzące do chorób jamy ustnej. Dlatego tak ważna jest pomoc stomatologiczna. Dentyści podpowiedzą, jak załagodzić stan wrażliwych zębów, zalecą stosowanie odpowiednich środków, a w razie poważnych kłopotów szybko zainterweniują. Do tego celu potrzebne są systematyczne wizyty stomatologiczne.

5/5 - (1 vote)