Pierwsza pomoc
2 marca 2020

Kiedy ząb kwalifikuje się do wyrwania?

Brak zęba lub zębów może mieć wpływ na sąsiadujące zęby. Mogą się one przechylać, osłabiać, a następnie wypaść. W miejscu ubytku może również dojść do zaniku kości – bez korzenia tkanki nie regenerują się odpowiednio i z czasem zanikają. Lepiej więc w miarę możliwości leczyć zęby, a ekstrakcję wykonywać tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Czynniki chorobowe kwalifikujące do ekstrakcji

Poza nielicznymi wyjątkami, kiedy należy usunąć zęby zdrowe, najczęstszą przyczyną ekstrakcji są zmiany chorobowe, których leczenie nie jest możliwe.

Do schorzeń, których nie da się leczyć zachowawczo zaliczyć można między innymi ropne zapalenie miazgi – zwłaszcza, jeśli dojdzie do niedrożności kanału zęba lub ząb posiada wiele korzeni – mówi stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Platinum DentalPrzyczyną wyrwania zęba może być również martwica oraz zgorzel miazgi zębowej, zapalenie ozębnej przy zębach wielokorzeniowych, nawracające ropnie przyzębia lub choroby przyzębia powodujące rozchwianie zębów. Wskazaniem do ekstrakcji jest również pojawienie się zakażeń bakteryjnych.

Usunięcie zęba może być również konieczne, kiedy niemożliwe jest zastosowanie leczenia protetycznego, na przykład w przypadku skomplikowanego złamania korony. Ekstrakcję wykonuje się również w sytuacji, kiedy wystąpi złamanie korzenia z przemieszczeniem lub złamanie zęba wielokorzeniowego, a także zwichnięcie zęba, które może wystąpić wraz z chorobami przyzębia. Usunąć należy także zęby dodatkowe lub nadliczbowe, które pojawiły się w wyniku wad rozwojowych. Konieczne jest usunięcie zębów zatrzymanych: zarówno mlecznych, utrudniających wyjście zębów stałych, jak i na przykład zatrzymanych zębów mądrości, które mogą powodować stan zapalny. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Inne powody kwalifikujące ząb do usunięcia

Zdarza się, że konieczne jest usunięcie zębów zdrowych. Ekstrakcja jednego lub kilku zębów może być konieczna w przypadku leczenia ortodontycznego. Często również zdrowe ósemki należy usunąć – zazwyczaj jest to konieczne w przypadku ich zatrzymania. Mogą bowiem powodować stany zapalne dziąsła. Nieprawidłowe ułożenie tych trzonowców, na przykład pod kątem, może powodować również nacisk na pozostałe zęby, a tym samym nieprawidłowe ich ułożenie. Ósemek nie usuwa się profilaktycznie – ponieważ znajdują się w miejscu o utrudnionym dostępie, a ich korzenie mogą być długie i skomplikowane usuwa się je wyłącznie ze wskazań lekarza stomatologa.

Rate this post