usuwanie-zebow-madrosci Pierwsza pomoc
11 maja 2018

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Zęby mądrości niestety nie wpływają na nasz poziom inteligencji, za to często są źródłem problemów i bólu. Kiedy należy wyrwać „ósemki”? O tym powinien zadecydować stomatolog. Głównym kryterium decydującym o ekstrakcji zęba są wskazania medyczne. Kiedy nie unikniemy wyrwania zębów mądrości, a kiedy możemy z nimi funkcjonować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe wyrastają ostatnie, zazwyczaj, gdy jesteśmy już dorośli. Najczęściej pojawiają się między 18 a 25 rokiem życia. Ósemki nie są nam obecnie potrzebne – są pozostałością po naszych przodkach, którym rozbudowane szczęki ułatwiały przeżuwanie surowego mięsa. Podczas ewolucji nasza jama ustna uległa znacznemu zmniejszeniu i zwykle nie mieści więcej niż 28 zębów. Dlatego też wyrastające u niektórych osób „ósemki” stanowią duży problem, gdyż zwyczajnie brakuje na nie miejsca.

Kłopotliwe „ósemki”

Zęby mądrości mogą być przechylone lub tkwić nie do końca wyrżnięte w kości szczęki. Niestety taki scenariusz jest bardzo częsty, a nieprawidłowo rosnące „ósemki” prowadzą do stanów zapalnych, próchnicy, problemów ze zgryzem i silnych dolegliwości bólowych. Warto także zaznaczyć, że zęby te zdecydowanie częściej ulegają infekcją niż pozostałe. Natomiast niewyrznięte, zwykle prowadzą do tworzenia się torbieli.

Wizyta u stomatologa

Decyzję o postępowaniu w przypadku zębów mądrości powinien podjąć zaufany stomatolog. Dlatego warto wybrać miejsce, które cieszy się renomą wśród pacjentów jak Dentica w Zawierciu. Lekarz, zanim podejmie decyzję o sposobie leczenia, przeprowadzi z pacjentem wywiad, aby określić, jakie odczuwa dolegliwości. Następnie dentysta wykona badanie kliniczne, aby ocenić stopień wyrżnięcia zęba, jego ustawienie i budowę. Ostatnim etapem jest badanie radiologiczne, które dzięki zdjęciu pozwala na skrupulatną ocenę położenia „ósemki”. Usuwanie zębów mądrości bywa skomplikowane, dlatego tym bardziej należy zadbać o fachową opiekę. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a po ekstrakcji czasami niezbędne są szwy. Po wyrwaniu zęba należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby zachować czystość operowanego miejsca. Przez dobę nie wolno palić i pić kawy oraz alkoholu, natomiast obolałe miejsce należy chłodzić zimnymi kompresami. Dolegliwości bólowe powinny w pełni ustąpić parę dni po zabiegu. Jeśli ból się utrzymuje, trzeba udać się do lekarza.

Usuwanie zębów mądrości bywa niezbędne – zwłaszcza gdy „ósemki” powodują dolegliwości bólowe i rosną w nieprawidłowy sposób. Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z wizytą u specjalisty – im szybciej pojawimy się na fotelu stomatologicznym, tym lepiej.

5/5 - (5 votes)