zab madrosci Pierwsza pomoc
3 lutego 2016

Jeśli dokucza Ci ząb mądrości

Zęby mądrości, czyli ósemki, bardzo często przysparzają nam wiele kłopotu. Zdarza się, że wyrastają w niewłaściwej pozycji, powodują próchnicę, wymagają leczenia kanałowego czy wywołują stany zapalne. Niejednokrotnie decydujemy się na usunięcie ósemek, ponieważ ich funkcjonalność i przydatność nie równają się problemom, które przynoszą. Co zrobić, gdy dokucza ząb mądrości?

Czy ząb mądrości można usunąć?

Usunięcie zęba mądrości, czyli ekstrakcja, jest zalecana w przypadku, gdy rzeczywiście ósemka jest przyczyną chorób. Specjaliści odradzają utrudnione i poważne leczenie, które nie da gwarancji pełnej skuteczności. Co więcej, zęby mądrości mogą być również przyczyną problemów ortodontycznych. Niewłaściwie wyrzynające się ósemki mają wpływ na prawidłowy rozwój innych zębów.

Nawet jeśli ząb mądrości nie dokucza na początku, problemy mogą pojawić się z czasem. Jak więc uniknąć takiej sytuacji? Jedyną drogą jest systematyczna kontrola uzębienia ze szczególną obserwacją ósemek. Regularne przeglądy dentystyczne pomogą wykryć wszelkie problemy zawczasu oraz pozwolą odpowiednio wcześnie zareagować.

5/5 - (2 votes)