Pierwsza pomoc
6 marca 2019

Jak przezwyciężyć strach przed wizytą u dentysty?

Dentofobia, czyli powszechnie mówiąc strach przed dentystą jest bardzo częstym zjawiskiem, które dotyczy nawet połowy osób dorosłych oraz bardzo często dzieci i młodzieży. Niestety wizyty u stomatologa są jedynym sposobem na wczesne wykrycie wszelkich ubytków w zębach oraz podjęcie leczenia zachowawczego.

Unikanie wizyt u dentysty sprzyja pogłębianiu się wad zgryzu oraz powstawania ubytków, które wymagają skomplikowanego leczenia kanałowego bądź leczenie pod mikroskopem, a w ekstremalnych przypadkach prowadzą do konieczności usunięcie zęba. Leczenie zaniedbanych zębów jest zdecydowanie bardziej bolesne, aniżeli interwencja w przypadku wczesnego wykrycia jakichkolwiek zmian.  Warto pamiętać, że zęby są potrzebne przez całe życie – w przypadku usunięcia poszczególnych zębów niezbędne mogą się okazać implanty zębowe, które są bardzo kosztownym rozwiązaniem (ale niestety w wielu przypadkach niezbędnym).

Mimo swojego strachu warto się więc przewód do regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. W tym celu najlepiej jest wybrać dentystę, którego cechuje duża empatia oraz wyrozumiałość do pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia warto jest dokładnie porozmawiać ze stomatologiem o swoich oczekiwania oraz poinformować go o swoim strachu. Dobry kontakt emocjonalny ze stomatologiem oraz atmosfera bezpieczeństwa znacznie minimalizuje dyskomfort oraz pozwala przezwyciężyć strach. Obecnie praktycznie każda przychodnia stomatologiczna ma w swojej ofercie nowoczesne sposoby leczenia, które minimalizują ból – mowa tutaj między innymi o bardzo precyzyjnym znieczuleniu komputerowym i stosowaniu gazu rozweselającego. Po uzgodnieniu z lekarzem, leczenie można podzielić na krótsze etapy – na przykład jeden ząb na jedną wizytę, co przekłada się na krótszy czas wizyty.

Szukasz fachowej pomocy dentystycznej? Odwiedź Mazowieckie Centrum Stomatologii.

Aby uniknąć strachu przed dentystą u dzieci, warto jest już od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do wizyty u stomatologa. Najlepiej odwiedzić gabinet w którym pracuje stomatolog dziecięcy, specjalizujący się w leczeniu zębów małych pacjentów. Nie warto straszyć dziecka dentystą, a wskazywać na konieczność takich wizyt oraz ważną rolę profilaktyki. Dzięki oswojeniu się w dzieciństwie ze stomatologiem istnieje mniejsze ryzyko dentofobii w przyszłości.

5/5 - (1 vote)