afta Pierwsza pomoc
3 lutego 2016

Jak pozbyć się afty?

Afty to drobne, ale bardzo uciążliwe dolegliwości. Walka z nimi może okazać się trudna, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z problemem. Przyczyn powstawania aft jest bardzo wiele. Należą do nich np. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, różnego rodzaju podrażnienia, a także wpływ substancji np. zawartych w lekach. Największe zagrożenie zachorowaniami wywołują czynniki genetyczne. Jeśli w rodzinie często występują przypadki choroby, jest zwiększone ryzyko, że afta przytrafi się i Tobie.

Afta – jak uporać się z problemem?

Afty potrafią utrzymywać się przez bardzo długi czas, nawet do miesiąca. W związku z tym warto podjąć działania, które pomogą nam pozbyć się ich szybciej. Do sposobów walki z aftami należą szczególna higiena jamy ustnej, stosowanie specjalnych środków leczniczych, np. maści oraz płukanki. W uciążliwych przypadkach warto udać się do lekarza, który doradzi nam, jak uporać się z problemem. Często w trudnych przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem będą antybiotyki.

Osoby, które mają skłonność do aft muszą zadbać o swoją dietę. Powinna być ona wzbogacona o wszystkie niezbędne witaminy, przede wszystkim witaminy A, C, B, B12. Do innych zaleceń należą płukanki ziołowe o działaniu leczniczym, np. z rumianku czy szałwii. Wybierajmy preparaty osuszające i odkażające.

4/5 - (1 vote)