pasta do zębów Higiena
19 kwietnia 2019

Wybór pasty do zębów – z fluorem czy bez fluoru?

W czym znajdziemy fluor?

Większość dostępnych na rynku past do zębów w składzie zawiera fluorek sodu. Powinien on występować jedynie tylko w ograniczonym stężeniu. Fluor pomaga w tworzeniu nowej tkanki kostnej, zwiększa odporność na próchnicę, a także ma wpływ na metabolizm bakterii płytki nazębnej. Niedobór związków fluoru sprawia, że szkliwo jest cieńsze, mniej odporne, a także staje się podatne na pęknięcia. W takim przypadku pasta z fluorem jest potrzebna. Jednak fluor znajduje się także w wodzie pitnej, jak również w niektórych produktach spożywczych. Fluor to także składnik innych produktów do profilaktyki jamy ustnej.

Pasty z fluorem

Dopuszczalna przez Unię Europejską dawka fluoru w paście nie powinna przekraczać 1000-1500 ppm (liczby gramów substancji przypadającej na 1 mln gramów lub mililitrów). W takich też ilościach pasty dostępne na rynku zawierają fluor. Dawka, która mogłaby być niebezpieczna dla dorosłego człowieka, musiałaby być znacznie wyższa. Jednak negatywne działanie może mieć pasta z fluorem w połączeniu z innymi preparatami do higieny jamy ustnej które zawierają fluor.

Specjalista ze sklepu TianDe w Gdańsku dodaje: Produkty, które mają fluor w składzie, nie poleca się kobietom w ciąży i dzieciom.

Pasty bez fluoru

Fluor w niewielkich ilościach wzmacnia szkliwo, natomiast jego nadmiar może wywoływać działania toksyczne. Najpopularniejszym powikłaniem jest fluoroza – choroba powodująca kruchość szkliwa. Znacznie częściej występuje u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych, ponieważ szkliwo w ich zębach jest bardziej podatne na duże dawki fluoru. Aby tego uniknąć, do 6 roku życia zęby dzieci powinny być myte pastą przeznaczoną do ich wieku, które posiadają niewielką lub zerową ilość fluoru. Dzięki temu pasta jest bezpieczna nawet przy połknięciu. Higiena jamy ustnej ma duży wpływ na zęby w przyszłości. Ze względu na zawartość fluoru w wodzie, posiłkach czy płynach do płukania jamy ustnej, coraz popularniejsze stają się pasty bez fluoru także dla osób dorosłych. Ich formuła zawiera składniki naturalnego pochodzenia, takie jak wyciąg z zielonej herbaty, mentolu, korzenia żeń-szenia czy korzenia lukrecji.

5/5 - (1 vote)