Higiena
14 marca 2018

Właściwa profilaktyka mycia zębów

Wśród wielu zabiegów profilaktycznych w codziennej higienie jamy ustnej, kluczowe znaczenie ma szczotkowanie zębów. Pasta do zębów z fluorem może okazać się skutecznym sposobem na profilaktykę, dla osób szczególnie zagrożonych próchnicą.

Pasta do zębów dla pacjentów o szczególnych potrzebach

Szczotkowanie zębów jest jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych, w codziennej higienie jamy ustnej. Jednak nie w każdym przypadku te same zabiegi pielęgnacyjne przynoszą ten sam skutek. Wśród ludzi należących do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy, wymienia się pacjentów z zaburzonym wydzielaniem śliny oraz noszących aparaty ortodontyczne i korony zębów. W tej sytuacji zaleca się używanie pasty do zębów z zawartością fluoru, na przykład Colgate Duraphat, która działa miejscowo i hamuje demineralizację szkliwa. Ponadto pasta o specjalnym przeznaczeniu aktywuje remineralizację szkliwa podczas próchnicy oraz działa bakteriostatycznie na drobnoustroje wywołujące próchnicę. W efekcie dochodzi do zahamowania wytwarzania kwaśnego odczynu, powodującego zmiany próchnicze. Jednak samo szczotkowanie zębów pastą z fluorem okazuje się niewystarczające w codziennej profilaktyce.

Inne sposoby profilaktyki w walce z próchnicą

Choć szczotkowanie zębów jest fundamentalnym zabiegiem profilaktycznym w higienie jamy ustnej, to nie należy poprzestawać tylko na tym. Bardzo ważne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, ponieważ dociera ona w miejsca niedostępne dla szczoteczki. Nie bez znaczenia jest także wybór samej szczoteczki. Dziś zaleca się używanie szczoteczek elektrycznych, których ruchy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej efektywnie czyścić zęby. Należy także wybrać pastę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. W przypadku większego ryzyka wystąpienia próchnicy zaleca się pastę specjalistyczną, taką jak Colgate Duraphat (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/colgate-duraphat-5000-pasta-do-zebow-51-g,1301.html). Bardzo ważne jest także to, aby wszelkie niepokojące zmiany próchnicze wychwytywać już we wczesnym stadium rozwoju. Dlatego niezbędne są regularne wizyty u stomatologa, który w porę zareaguje nawet na problem, który jest dla nas niewidoczny gołym okiem. Dentysta może także zaproponować usunięcie kamienia nazębnego, lakowanie lub lakierowanie zębów.

Pamiętając o starannej higienie jamy ustnej i przestrzegając powyższych wskazówek, będziemy cieszyć się zdrowym uśmiechem nawet w podeszłym wieku. Ponadto przyczynimy się do lepszego zdrowia całego organizmu, ponieważ wszelkie infekcje zębów mogą powodować nawet cukrzycę, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem czy choroby zatok.

5/5 - (1 vote)