Higiena
26 stycznia 2018

Walczysz z nieświeżym oddechem? Wypróbuj domowe sposoby, które go pokonają.

Problem z nieświeżym oddechem dotyka wiele osób. Halitoza, bo o niej mowa, może pojawiać się wskutek różnych przyczyn związanych zarówno z niedostateczną higieną jamy ustnej, jak i poważnymi chorobami w obrębie całego ciała. Nieświeży oddech, będący jej głównym objawem, znacznie obniża samopoczucie, wywołując silny dyskomfort w kontaktach z innymi, budząc uczucie wstydu i zażenowania. Bywa też źródłem silnego stresu. Każdy, kto zmaga się z problemem halitozy, zapewne często zadaje sobie pytanie, co zrobić żeby mieć świeży oddech?

Nieświeży oddech – co pomaga?

Podstawą walki z tą przykrą dolegliwością jest ustalenie przyczyn jej występowania, a w przypadku rozpoznania chorób wpływających na powstawanie nieświeżego oddechu, wdrożenie odpowiednich metod ich leczenia. Niekiedy jednak śmierdzący oddech, nie jest rezultatem chorób i schorzeń, a jedynie wynikiem zaniedbania podstaw higieny. W takiej sytuacji domowe sposoby na nieświeży oddech okazują się być całkiem skuteczne.

Nieprzyjemny oddech można zwalczyć wykorzystując kilka sprawdzonych domowych sposobów. Należą do nich między napary przygotowywane z takich ziół jak szałwia, rumianek i mięta, picie dużych ilości wody (nawodnienie organizmu zapobiega wysychaniu śliny i utlenianiu się związków siarki), jedzenie dużej ilości owoców (jabłek, pomarańczy), żucie gum miętowych (maskują przykry zapach z jamy ustnej), ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów, unikanie spożywania czosnku i cebuli.

W walce z halitozą niezwykle ważna jest też właściwa higiena jamy ustnej. Zęby warto szczotkować po każdym posiłku lub przynajmniej 2-3 razy dziennie. Do tego celu najlepiej wykorzystać szczoteczkę o średnim stopniu miękkości włosia. Sam proces szczotkowania powinien być bardzo dokładny. Należy usunąć osad oraz resztki pokarmu z zębów i szczelin pomiędzy nimi, a także oczyścić język ze znajdującego się na nim nalotu. Aby usnąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc, można użyć nici dentystycznej. Szczotkowanie warto zakończyć płukaniem jamy ustnej specjalnie do tego celu przeznaczonymi płynami (1).

Więcej sposobów na walkę z nieświeżym oddechem przeczytasz na adamed.expert >>

 

  1. Poroszewska M. Halitoza http://www.pshs.pl/halitoza–halitosis-. Data dostępu: 12.05.2017


5/5 - (1 vote)