zdrowe zeby Higiena
16 sierpnia 2017

W trosce o promienny uśmiech. Jak dbać o własne zęby?

Posiadanie zdrowych, białych zębów, to marzenie każdej osoby, która chce czuć się pewnie i komfortowo. O kondycję jamy ustnej możemy zadbać naprawdę prostymi środkami. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, dzięki którym będziesz mógł się cieszyć nieskrępowanym, radosnym uśmiechem.

Po pierwsze higiena

Zapewne zabrzmi to trywialnie, ale jest niezwykle prawdziwe – nic nie wpływa na stan naszych zębów w większym stopniu, jak ich regularne mycie. Po szczoteczkę powinniśmy sięgać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, czyszcząc zęby ok. 2-3 minuty. Jeszcze lepiej, jeśli czynimy to po każdym posiłku. Poza szczoteczką, użyteczne okażą się także nici dentystyczne, dzięki którym dotrzemy do zabrudzonych przestrzeni międzyzębowych. Warto pamiętać również o myciu języka, który sam w sobie stanowi duże siedlisko bakterii.

Odpowiednia dieta

Właściwe nawyki żywieniowe to cenny sojusznik w walce o utrzymanie zdrowego uśmiechu. Dobra dieta nie tylko wpływa na stan naszego uzębienia, ale także poprawia ogólny stan organizmu, czy chociażby cery. Podstawowym składnikiem, działającym korzystnie na zęby, są duże ilości wapnia. Najlepiej, jeśli występują wraz z witaminą D, która ułatwia ich wchłanianie. Wapń znajdziemy w licznych produktach mlecznych – począwszy od mleka, przez wszelakie jogurty i maślanki, na serach kończąc. Dużą ilość tego pierwiastka zawierają również ryby, orzechy oraz zielone warzywa i pieczywo pełnoziarniste. Do ważnych składników sprzyjających zębom można też zaliczyć cynk, białka oraz witaminy A, B i C. Oczywiście na przeciwnym biegunie stoją cukry, których zdecydowanie powinniśmy unikać!

Usuwanie kamienia i piaskowanie

Niekiedy na naszych zębach pojawia się osad, którego nie jesteśmy w stanie usunąć przy użyciu zwykłej szczoteczki. Chodzi tu przede wszystkim o odkładający się kamień nazębny, który zostawiony samemu sobie może prowadzić do uszkodzenia zęba. Warto więc reagować zawczasu i udać się do dentysty. Przeprowadzi on prosty zabieg usunięcia kamienia (tzw. scaling) bądź piaskowania (w przypadku problemów z płytką nazębną). Tego typu zabiegi są zupełnie bezbolesne i trwają bardzo krótko (maksymalnie 20 minut). Dobrze wykonywać je okresowo, np. co pół roku.

Kosmetyka czyli wybielanie

Wybielanie zębów to korzystne rozwiązanie dla osób, które posiadają naturalne kości o żółtym bądź kremowym odcieniu. Zabieg nie ma właściwości leczniczych, a stricte kosmetyczne. Dzięki niemu nasz uśmiech zyska prawdziwe śnieżnobiałe oblicze. Obecnie występuje wiele metod wybielania. Do tych najczęściej stosowanych należą wybielanie przy użyciu żelu wybielającego oraz przy pomocy naświetlań zimnym światłem. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba czasem odbyć kilka sesji wybielających.

Kontrole okresowe

Stara prawda głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ma ona szczególną wymowę w przypadku zębów, których kondycja potrafi się zmienić niepostrzeżenie, w bardzo krótkim czasie. Dobrze zatem dmuchać na zimne i kontrolować stan naszej jamy ustnej, odbywają regularne wizyty (najlepiej co kilka miesięcy) u specjalisty-stomatologa. Przeglądy są z reguły bezpłatne, zatem nie będą stanowiły dużego obciążenia dla naszego budżetu domowego – w odróżnieniu od ewentualnego zabiegu plombowania bądź usunięcia zęba, do którego możemy doprowadzić przez własne zaniedbania. Warto zatem znaleźć przychodnię stomatologiczną, w której będziemy mogli szczegółowo skontrolować uzębienie i uspokoić własne sumienie. W Warszawie tego typu miejscem jest np. Przychodnia Stomatologiczna Ferreus. Uzyskasz tam pomoc nie tylko w zakresie przeglądu zębów, ale również szeroko pojętej profilaktyki stomatologicznej, a w razie potrzeby wykonasz niezbędny zabieg dentystyczny.

5/5 - (1 vote)