przeglady dentystyczne Higiena
29 stycznia 2016

Przeglądy zębów jedynym sposobem na uniknięcie dentysty

Jedyną drogą do zapobiegania przykrym w skutkach i uciążliwym chorobom zębów i dziąseł jest profilaktyka. Jedynie systematyczne przeglądy pozwalają wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i stanów zapalnych, a także umożliwiają ich wykrycie w najwcześniejszym stadium, rozpoczęcie natychmiastowego leczenia, które najprawdopodobniej będzie niewymagające. Przeciwnie jest w sytuacji, gdy stomatologa odwiedzamy z przyczyny intensywnego bólu – w większości przypadków leczenie wówczas jest bolesne i angażujące. Cóż więcej stoi za tym, aby regularne przeglądy dentystyczne stały się naszą rutyną?

Przegląd odpowiedni dla Ciebie

Wszystkie niepokojące zmiany zostaną zanotowane przez stomatologa, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu w zależności od rodzaju zagrożenia. Taka analiza obejmuje nie tylko stan uzębienia, lecz także dziąseł. Przeglądy mogą różnić się między sobą na przykład stopniem dokładności, w zależności od sytuacji pacjenta. W niektórych przypadkach dentysta zleca wykonanie szczegółowego badania rentgenowskiego, aby uzyskać precyzyjny wynik i wychwycić trudno dostępne zmiany. W innych natomiast – gdy pacjent właśnie skończył leczenie – ma charakter jedynie kontrolny.

Drobny przegląd, ogromne znaczenie

Oprócz zabiegów dentystycznych w czasie przeglądów dentystycznych możemy uzyskać cenne porady dotyczące codziennej pielęgnacji naszych zębów. Pamiętajmy także, że choroby uzębienia, przed którymi możemy się ustrzec, reagując odpowiednio szybko, to nie tylko próchnice i ubytki – przeglądy stomatologiczne pozwalają także wykluczyć rozwój bardzo poważnych chorób, na przykład zmiany nowotworowe.

Dodatkowe zalety przeglądów stomatologicznych

Opisane powyżej cele i zadania przeglądów dentystycznych są najważniejszym ich przeznaczeniem. Istnieje jednak wiele dodatkowych korzyści regularnych kontroli. Należy do nich na przykład usuwanie kamienia i osadu nazębnego. Dzięki temu zyskamy piękny i zdrowy wygląd zębów, co przecież jest bardzo przekonujące.

Systematyczne, to znaczy jakie?

Zaleca się, aby osoby dorosłe wykonywały przegląd co najmniej dwa razy w roku. Nie jest to jednak żelazna zasada. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i potrzebuje zróżnicowanej kontroli dentystycznej. O odpowiedniej liczbie wizyt każdego pacjenta poinformuje stomatolog. Narażonymi na ryzyko występowania chorób dziąseł i uzębienia są osoby chore na cukrzyce, kobiety w ciąży oraz palacze. Takim osobom zaleca się zdecydowanie częstsze uczęszczanie w celu kontroli stanu zdrowia.

Nie czekajmy na uciążliwy ból zęba, nie pozwólmy na zaniedbanie stanu zdrowia zębów. Jedynym warunkiem uniknięcia częstych wizyt u dentysty są regularne przeglądy.

5/5 - (1 vote)