Higiena
22 września 2017

Preparaty do zachowania czystości w gabinetach stomatologicznych

Gabinety lekarskie powinny być higienicznie czyste, aby wszelkie przeprowadzane w nich badania i czynności były bezpieczne. Szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie pacjent jest poddawany zabiegom chirurgicznym. Do takich gabinetów zaliczają się te stomatologiczne. W utrzymaniu czystości pomagają specjalistyczne preparaty czyszczące i dezynfekujące. Przedstawiamy niektóre z nich.

Jakie elementy wpływają na czystość gabinetu stomatologicznego?

Zachowanie najwyższych standardów higieny w gabinecie stomatologicznym to nie miły gest, a konieczność. Niedotrzymywanie zasad higieny może skończyć się tragicznie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza – w brudnym otoczeniu łatwo o infekcję i przenoszenie chorób. O to, jakie elementy wchodzą w skład systemu utrzymania czystości, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni artykułów stomatologiczno-medycznych Sal-Dental.

Higiena w gabinecie dentystycznym to nie tylko czyste narzędzia. Wiele zanieczyszczeń jest niewidocznych gołym okiem. Należy je minimalizować i usuwać w całym gabinecie. Dlatego używa się nie tylko środków do dezynfekcji narzędzi, ale też specjalistycznych preparatów usuwających zanieczyszczenia organiczne i drobnoustroje. Istotne są też odzież ochronna i materiały jednorazowe.

Dopiero zastosowanie wszystkich tych środków zapewnia higienę, czystość i bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy kilka produktów, które są nieodzowne w gabinecie stomatologicznym.

Preparaty zapewniające czystość w gabinecie stomatologicznym

W gabinecie stomatologicznym, w którym w godzinach pracy panuje ciągły ruch i między poszczególnymi wizytami przerwy są niewielkie (lub nie ma ich wcale), liczy się czas. Aby każdy z pacjentów był leczony w higienicznych warunkach, niezbędne są preparaty o szybkim działaniu.

Jednym w takich szybko działających środków jest Aerodesin 2000 – gotowy do użycia płyn. Służy do dezynfekcji małych i trudnodostępnych powierzchni oraz szczelin. Substancją czynną jest alkohol. Preparat ten działa już po 5 minutach, ma właściwości biobójcze.

Do oczyszczania dużych powierzchni służy Achtichlor. Ten środek ma postać granulek. Eliminuje zanieczyszczenia organiczne. Działa na bakterie, grzyby i wirusy, w tym te wywołujące zapalenie wątroby typu B (HBV) oraz HIV.

Oprócz powierzchni należy oczyszczać także narzędzia i urządzenia. Do dezynfekcji i mycia przedmiotów medycznych z: metalu, porcelany, szkła, tworzyw sztucznych i gumy służy Aldewir. Jest to koncentrat, z którego sporządza się roztwór o szerokim działaniu. Usuwa: bakterie, prątki, grzyby i wirusy.

5/5 - (1 vote)